A spanyol armada
A katolikus egyház elveszítette hatalmát Németország nagy része, Svájc egy része és Anglia egésze felett. Természetesen úgy érezték, tenniük kell valamit ez ellen. A jezsuita rend létrehozása és a tridenti zsinat után még egy jelentős erőfeszítést tettek. Tervük az volt, hogy Angliát ismét katolikussá teszik. Összegyűjtötték hát a „győzhetetlen armadát”, a valaha is létező legerősebb vitorlás hadihajó flottát, amivel egy egész országot vallásuk felvételére akartak kényszeríteni. 1588-ban 130 spanyol hadihajó 2560 ágyúval, 10000 matrózzal és 20000 katonával felszerelve elindult, hogy találkozzon további 30000 holland katonával, és megtámadják az angol partokat. Meglepő módon olyan titokban folytak az előkészületek, hogy az angol kormány egészen a támadást megelőző hetekig nem vette komolyan a fenyegetést. Akkor már nem sokat tehettek, mégis megpróbáltak egy képzetlen sereget szervezni, az elérhető kereskedelmi hajókat is bevonva. A briteknek mindössze 34 hadihajójuk volt, a spanyol gályáknál sokkal kisebbek. Minden jel arra mutatott, hogy Anglia veszíteni fog. Isten azonban nemet mondott. Bár az anglikán egyház igen távol állt az isteni eszménytől, neki tervei voltak vele az elkövetkezendő évekre és nem engedte, hogy eltöröljék. A csata története igen izgalmas. Viharok, ágyúk, lángoló hajók, ügyes tengerészek merészsége, kicsinyes érvek, ostoba mulasztások, és mindezek felett a Gondviselés keze is szerepet játszott benne. A végén a „győzhetetlen armada” nem kapott erősítést és el volt vágva az utánpótlástól. Egyszer sem támadt a partra és kénytelen volt a Brit-szigetek körül körözni, majd visszatérni Spanyolországba. Nagyon kevesen értek haza. Mivel nem készültek ilyen hosszú útra, kifogytak az élelemből és az ivóvízből. Az ismeretlen vizeken sokan hajótörést szenvedtek az ír partoknál. A hadba indult 30000 emberből 20000 soha nem tért vissza. Hogy a spanyolok helyzetén tovább rontson, kudarcukról értesülve Sixtus pápa nem fizette ki nekik a megígért egymillió koronát sem. Anglia, bár még mindig nagyon messze volt a tisztaságtól, legalább nem lett katolikus.
Alkalmazás: Olvassuk el figyelmesen a következő igéket és állapítsuk meg, mit mondanak az országokról és Istenhez való viszonyukról?
Zsolt 33:8-22
Răspunsul se salvează automat
Salvat la
Tanulmányozásra
Olvassuk el a tanulmányban említett igeverseket és „A nagy küzdelem” című könyv 197–210., 231–236., és 250–252. oldalait!