Bár megalázó volt beismernie, de Wesley tudta, hogy neki nincsen akkora békessége és Istenbe vetett hite, mint a morváknak. Világosan kiderült abból, ahogy az asszonyok és a gyermekek nyugodtan tovább énekeltek, míg ő az életét féltette. Nem is lelte meg a nyugalmat egészen addig, míg három évvel később egy morva lelkésszel együtt nem tanulmányozta a Bibliát. Amikor végül rádöbbent, milyen keveset érnek saját erőfeszítései és elért eredményei, felismerte, hogy Jézus valóban szereti őt. Megértette, hogy Jézus megbocsátott neki, és élete minden területén egyszerűen csak Jézusban kell bíznia. Attól a naptól fogva John Wesley már nem volt ugyanaz az ember. Az anglikán egyház akkoriban teljesen formális volt és szinte élettelen. Az alsóbb osztályok nagy szegénységben éltek és iskolázatlanok voltak. Az angol nép oly kevéssé ismerte Istent, hogy az ország a nevét kivéve szinte pogány volt. John Wesley célul tűzte ki, hogy változtat ezen, ám rövidesen megtiltották neki, hogy prédikáljon. A lelkészek szerint túlságosan „felkavarta az állóvizet”. Ő persze, pontosan ezt akarta. Mivel templomban nem hirdethette az igét, Wesley egy barátja tanácsát megfogadva bárhol és bármikor prédikálni kezdett. A mezőn, egy pajtában, magánháznál, az útkereszteződésben, mindegy volt neki.
1Kor 9:16 John Wesley évente több mint hétezer kilométert lovagolt felkeresve minden várost és falut, amit csak tudott. Gyakran naponta kétszer, sőt háromszor is prédikált. Az általa megtért lelkek iránt érzett aggodalmában szinte véletlenül hozta létre a metodista egyházat. A „metodista” név jelentése majdhogynem sértőnek számított, de pontosan jellemezte Wesley gondos módszerét, mellyel a keresztényeket helyes életmódra ösztönözte. A szolgálat hosszú évei után Wesley 1791-ben halt meg azzal a békességgel a lelkében és szívében, melyet sok évvel azelőtt annyira csodált a morva misszionáriusokban. Ő volt a legismertebb és legkedveltebb ember egész Angliában. Jövő héten még többet megtudunk majd róla és munkásságáról.
Alkalmazás: Miért kell békességben lennünk Istennel, ahhoz, hogy jó tanúi lehessünk? 1Jn 4:18 Tanulmányozásra Olvassuk el a tanulmányban említett igeverseket, és „A nagy küzdelem” című könyv 296–298, 253–264. oldalait!