Általános áttekintés
Isten kiszabadította népét Egyiptomból, szabadságot adott neki, a pusztán át a Sínaihegyhez vezette, és megkötötte vele szeretete szövetségét (2Móz 19:3–6; 5Móz 7:9, 12; Neh 9:32). Népe iránti kegyelme és gondoskodása csodálatos. Dicsősége Sínaihegyi erőteljes megnyilatkozásában kijelentette a Tízparancsolatot (2Móz 20), majd ezt követően a szövetség kódexében részletesen értelmezte is azt (2Móz 20:22–23:19). Az Úr most egy fontos, állatáldozatokon alapuló szertartás keretében hatályba lépteti Izraellel kötött szövetségét. Ezek a vérrel megpecsételt állatáldozatok az Úr Jézus Krisztus áldozatára mutatnak előre.
Magyarázat
A szövetség ratifikálása
A szövetség ratifikálásának több fontos szempontját különböztetjük meg:
• Mózes szóban bemutatja az Úr szavait és törvényeit (2Móz 24:3);
• Mózes megírja a szövetség könyvét (2Móz 24:4a)
• Mózes oltárt épít (2Móz 24:4b);
• Mózes felemel 12 kőoszlopot, ami Izrael 12 nemzetségét jelképezi (2Móz 24:4c);
• egészen égő áldozatokat és hálaáldozatokat mutatnak be (2Móz 24:5);
• Mózes az áldozat vérének felét az oltárra hinti (2Móz 24:6);
• Mózes felolvassa a szövetség könyvét (2Móz 24:7a);
• a nép pozitívan válaszol a hallottakra (2Móz 24:3, 7b);
• Mózes az áldozat vérének másik felét a népre hinti (2Móz 24:8a);
• Mózes kijelenti: „Íme, a szövetségnek vére [ez a kifejezés csak itt jelenik meg a héber Bibliában; vö. Zak 9:11; Mt 26:28; Mk 14:24], melyet az Úr kötött ti veletek, mind ama beszédek szerint” (2Móz 24:8b);
• szövetségkötési étkezés a Sínaihegyen, 74 személy részvételével (2Móz 24:9–11).
A szövetség kontextusában Isten népe háromszor válaszolt ugyanúgy Isten kegyelemmel teljes szavaira: „Valamit rendelt az Úr, mind megtesszük” (2Móz 19:8; ld. 2Móz 24:3, 7). Volt valami, ami nem helyénvaló ebben az ígéretben? Igen: a nép túlzott önbizalma, a bűn erejének és az ember bűnös természetének felületes értelmezése, valamint az isteni segítség szükségessége felismerésének képtelensége. A valóságban, alig két hétre rá, sokan a nép közül már egy aranyborjú körül táncoltak. A helyes válasz ez lett volna a részükről: „Az Úr segítségével és kegyelmének erejével megteszünk mindent, amit mondott nekünk”.
Józsué – Mózes hűséges szolgája, a későbbiekben pedig Isten népének kiváló képességű vezetője – személyesen hallotta ezeket a jó szándékú ígéreteket, és tudta, mennyire ingatagok, gyengék és könnyen áthághatók voltak. Sokszor volt tanúja az izraeliták hitehagyásának. Amikor a későbbiekben az izraeliták újfent megismételték fogadalmukat („Mi is szolgálunk az Úrnak” [Józs 24:18]), Józsué élesen ezt mondta nekik:
„Nem szolgálhattok az Úrnak, mert szent Isten Ő” (Józs 24:19). Döntésük nem volt eléggé határozott, hiszen még mindig kedveltek bizonyos pogány bálványokat (ld. Józs 24:14, 23), és nem Isten segítségére, hanem önnön jellemük erejére alapoztak. Ennek ellenére Józsué magára és családjára vonatkozóan ezt mondta: „Én azonban és az én házam az Úrnak szolgálunk” (Józs 24:15).
Isten meghívta Mózest, Áront, ez utóbbi két fiát, Nádábot és Abihút, valamint további 70 vént, hogy találkozzanak vele a Sínaihegyen (2Móz 24:9–10). Jelenlétével fel akarta fedni számukra, hogy kicsoda Ő. A bibliai jelentésből világosan kiderül, hogy ebből az alkalomból ettek és ittak, az viszont nem, hogy ki terített asztalt számukra, de a legnagyobb valószínűség szerint Isten volt a kezdeményező. Az együtt étkezés a szövetség megpecsételésének egyik formája volt, itt tehát egy szövetséget megerősítő étkezésről volt szó. A bibliai időkben az együtt táplálkozás a mély barátság, a családi kapcsolatok és a testvériség megalapozásának aktusa volt. Ha összetűzések voltak az asztal körül ülők között, a nézeteltérések elsimultak, s a résztvevők megígérték, hogy mindig támogatni fogják egymást (ld. Jákob és Lábán együtt étkezését 1Móz 31:54 versében).
Hasonló szövetségi közösségnek örvendünk, amikor az úrvacsora alkalmával az Úr Jézus életéről és haláláról emlékezünk meg. Isten az együtt étkezés és ivás keretében meghívja híveit, hogy szoros kapcsolatuk legyen vele és embertársaikkal. Akik részt vesznek ezen a megemlékező szertartáson, egy családot alkotnak Krisztussal, mivel ez az istentisztelet napirendre hozza és megvalósítja mindazt, amit Isten tett értünk. A szent úrvacsora az az ünnepi alkalom, amikor Isten újfent helyreállítja egyházát, és újra egy hitközösséget alkot, rámutatván arra, hogy Ő az Úr, a Királyuk és a Barátjuk. A gyülekezet tagjai egyesülnek Istennel és egymással. Az Úr jelenlétével megszenteli őket, a köztük lévő kapcsolatot jelenléte és Szava pecsételi meg.
Isten sátra
A Kivonulás könyvének majdnem egyharmada foglalkozik a szent sátorral, ami a fontosságát hangsúlyozza. 2Mózes 25–31 fejezetei bemutatják a szent sátor részletes vázlatát, valamint a megépítéséhez szükséges anyaghasználati útmutatót, 2Mózes 35–40 szakasza pedig leírja az építkezés folyamatát, illetve a szentély átadását. Mi a jelentősége ezeknek a leíró szakaszoknak?
A szentély legfontosabb elemeit nem a bútorzat képezi, habár ez sem hagyható figyelmen kívül, hiszen a berendezés készíti elő a színterét mindannak, ami a sátorban fog történni. A tabernákulum lényeges eleme a szentélyben megvalósuló drámai reprezentáció.
Képzeljük el, hogy a színházban egy többfelvonásos színdarabot adnak elő. A színpadi díszletből és berendezési kellékekből a néző több részlet közt megérti, hogy a cselekmény nappal vagy éjszaka, egy város főterén vagy egy palotában, egy temetőben vagy egy esküvői lakomán történik, illetve kik a történet szereplői. A díszlet fontos elem ahhoz, hogy a néző megértse a darab cselszövését, a történet hátterét. Hasonlóképpen van a szent sátor esetében is: figyelmünknek mindig a drámai történetre kell összpontosítania, nem csupán a díszletre, a berendezés elemeire és az áldozat típusára, hogy ily módon felismerhessük a bemutatandó történetet. Értenünk kell mindezek jelentőségét. A sátor Isten megváltási tervének monumentális metaforája.
A szentélyben végzett szolgálatok Isten megváltási történetének drámai szemléltető elemei. Mint egy színdarab esetében, rámutatnak arra, hogy kicsoda és mit képvisel Isten; mely értékek mellett száll síkra; hogyan menti meg a bűnöst; miként kezeli a bűn és a gonosz, makacs emberek problémáját; és hogyan ítél és oldja meg végérvényesen a bűn okozta egyetemes tragédiát, hogy egy napon végleg kiirtassék a gonosz. Ez a drámai reprezentáció bizonyítja, hogy végül megtörténik a kiengesztelés, és helyreáll a béke és a harmónia.
Isten népe között kívánt lakozni. A szent sátor volt földi lakhelye, de nem azért, mert már nem lett volna azelőtt is velük, vagy mert a tabernákulum befogadhatta volna, hanem mert érzékeltetni akarta népével valós, érinthető jelenlétét, tudatosítani akarta bennük, hogy nem hagyta őket magukra, és a gondjukat viselte.
Pál apostol világosan állítja, hogy az Úr nem emberi kezek építette templomokban lakik (ApCsel 17:24–25), Salamon pedig – miután csodálatos templomot építtetett az Úrnak Jeruzsálemben – ünnepélyesen kijelenti, hogy még az egek sem „foghatják be” Őt: „Avagy lakozhatnéke valósággal az Isten az emberek között? Íme, az egek és az egeknek egei téged be nem foghatnak, mennyivel kevésbé e ház, amelyet én építettem!” (2Krón 6:18). Majd ekképpen folytatja a Bölcs: „[…] meghallgatván könyörgését a te szolgádnak, amikor e helyen könyörögne. […] hallgasd meg a te mennyei lakhelyedből, és meghallgatván őket, légy kegyelmes!” (2Krón 6:20–21). Isten az Ő szeretetében és irgalmában lejött a mi szintünkre, belépett a mi időnkbe és terünkbe, hogy velünk lehessen.
Látható jelenléte az alapja Isten azon kívánságának, hogy Izrael népe sátrat építsen számára a tábor közepén: „Készítsenek nékem szent hajlékot, hogy ő közöttük lakozzam” (2Móz 25:8; ld. a BTVfordítást). Ne hagyjuk figyelmen kívül az eredetiben szereplő „és” mellérendelő kötőszót (Károlinál „hogy”; a jó bibliafordításokban az „és” kötőszó szerepel, nem a célt kifejező „hogy”, jóllehet ez a szóhasználat sem helytelen), mivel egzegetikai és teológiai szempontból lényeges eleme ennek a mondatnak. Istennek nem volt szüksége a szentélyre ahhoz, hogy népe körében lakozzon. Jelenléte állandóan közöttük volt, a Kivonulás könyvének is Isten népe körében való jelenléte a fő témája. Ennek ellenére Isten a későbbiekben – 2Mózes 29:46 versében – a héber lamed viszonyszót használja („hogy”, „azért, hogy”): mindenkinek egyértelműnek kellett lennie, a szentély célja, hogy Isten a népe körében, a hívei között lakozhasson, és éreztesse velük jelenlétét (2Móz 29:42–46).
Amikor Nabukodonozor lerombolta a dicsőséges salamoni templomot, és a hitetlen nép a száműzetés sorsára jutott (Dán 9:4–20), Isten Ezékiel próféta által biztosította népét, hogy Ő lesz „nékik templomul rövid időre a tartományokban, amelyekbe mentek” (Ez 11:16).
Isten utasítja Mózest, hogy a Sínaihegyen megmutatott mennyei hajlék mintájára építse meg a földi szentélyt (2Móz 25:9, 40; ld. a 13. tanulmány magyarázati szakaszát!). A szentély legfontosabb belső tere a szentek szentje, amelyben a központi bútordarab a szövetség ládája volt, amit bizonyság ládájának is neveznek (2Móz 25:16), mivel Isten Bizonyságtételének Szavait, a Tízparancsolat tábláit helyezték el benne (2Móz 40:20). A frigyláda fedelét – az engesztelés fedelét, a kegyelem királyi székét – tiszta aranyból készítették (héber Kaporet, a kapar szótőből, jelentése: „engesztel”; gör.: hilaszterion). Ez volt az a hely, ahol megtörtént a végső megbékélés, és a nép megvallott bűnei eltöröltettek. Itt ajánlotta fel Isten a végső megoldást a bűnre (ld. 3Móz 16:15–16, 30). Jézus Krisztus az „engesztelés fedele”, a „kegyelem királyi széke”, az engesztelő áldozat, amely megtisztít minket a bűneinktől.
Alkalmazás
1. Miután Salamon felépíttette a templomot, ezt mondta neki Isten: „És megalázza magát az én népem, amely nevemről neveztetik, s könyörög és keresi az én arcomat, és felhagy az ő bűnös életmódjával: én is meghallgatom őket a mennyből, megbocsátom bűneiket, és megszabadítom földjüket” (2Krón 7:14). Hitközösségként hogyan ültethetjük át a gyakorlatba ezt az isteni tanácsot? Mi az, ami megnehezíti az imáinkat, megakadályozva ezzel Istent abban, hogy meghallja és megválaszolja segélykiáltásunkat?
2. Hogyan újítjuk meg az úrvacsora által az Istennel kötött szeretetszövetségünket? Különleges szertartásra van szükségünk ehhez? Magyarázd meg a válaszodat!
3. Jézus Krisztus, „az Ige testté lett és lakozék mi közöttünk” (Jn 1:14). Az eredeti görög szövegben szó szerint az áll, hogy „velünk lakott”. Milyen biztonságot nyújt az Úr Jézus testet öltése és földi élete arra vonatkozóan, hogy Ő velünk van, és megérti nehézségeinket, életünk kihívásait?