Általános áttekintés
A Biblia számos nő életét mutatja be, aki fontos szerepet játszott az élete során Izrael történetében. Éva (nevének jelentése „élet”), minden élők anyja volt az, aki továbbította a messiási magot, amelyből Jézus Krisztus, az emberiség Üdvözítője született (1Móz 3:15). A patriarchális korban Sára, Rebeka, Ráhel és Lea, de akár még Támár is, erős befolyást gyakoroltak az üdvtörténetre. Cselekedeteik a messiási vonal folytonosságát biztosították.
A kivonulás idején, amikor a fáraó rendeletet adott ki minden héber elsőszülött fiú meggyilkolására, Izrael népe nők közreműködésének is köszönhetően élte túl a próbát. A Tóra, Mózes öt könyve megemlíti a héber bábákat (2Móz 1:15–17), a fáraó lányát (2Móz 2:7) és más asszonyokat, akik sokszor életük kockáztatásával hozzájárultak Isten népének megmentéséhez. Később a történelemben Debora, Izrael bírája és prófétanője volt az, aki „felkelt”, hogy megmentse népét a háború idején (Bír 5:7). Ráháb elrejtette a kémeket, amivel hozzájárult a zsidók kánaániták elleni győzelméhez. A Máténál feltüntetett genealógia szerint (Mt 1:5) Ráháb volt annak a Boáznak az anyja, aki feleségül vette Ruthot, s így a Messiás egyik felmenőjévé vált.
Tanulmányunkban két fontos asszonyra fogunk összpontosítani, akiről bibliai könyvet is elneveztek: Ruthra és Eszterre. A két történet kora és kontextusa más, de ennek dacára ebben a két nőben összegződik számos bibliai női szereplő tulajdonsága, amely alapján Isten kiválasztotta őket arra, hogy hozzájáruljanak Izrael népének megmentéséhez.
Magyarázat
Elmondható, hogy Ruth és Eszter története az ókori Izrael történelmének egy jelentős szakaszát keretezi. Ruth Izrael történelmének azon korai periódusában élt, amikor „bírák bíráskodának” (Ruth 1:1), és az izraelita törzsek az Ígéret Földjén telepedtek le. Eszter az ókori Izrael népének későbbi időszakában – a perzsa száműzetés korában – élt. Az, hogy a bibliai Izrael történelme egyegy nő szerepével kezdődik és ér véget, azért is jelentőségteljes, mert bibliai szempontból a nő gyakran az egyház jelképe. E tekintetben tehát feltehetjük a kérdést, hogy ez a két nő miként jelképezi Isten egyházát, és milyen tanulságokat vonhatunk le a történetükből mi, Isten utolsó napokban élő egyházának tagjai.
Figyelemreméltó továbbá, hogy a nomád társadalmak nagyobb figyelmet szenteltek a nőknek, mint a mozgásszegény közösségek. Ennek a tendenciának a fényében ma jobban tennénk, ha végiggondolnánk, hogy Ruthnak és Eszternek, valamint modern megfelelőinek befolyása mi módon válhatna hasznára ennek az egyre zavartabb, erőszakosabb világnak.
Ruth, avagy a jóság hatalma
Feltáró erejű Ruth élettörténetét a megváltási terv végidei távlatában olvasni. A Ruth név szógyökének jelentése „barát”, „szövetséges”, amiben egyszerre van benne a szelídség és az erő konnotációja. A könyv központi témája a jóság. Nincs a szép, költői történetben negatív feszültség, gonosz szereplő, nehéz konfliktus, de még keserűség sem. Ruth moábita, ez a részlet két ízben is említésre kerül. A történet hősnője tehát idegen asszony, következésképpen a jóság üzenete, amelyet a könyv közvetít, mentes bárminemű nemzeti jellegtől. A jóság egyetemes, és átlépi a nemzeti határokat.
A bibliai beszámolóból megtudjuk, hogy ez a moábita asszony egy izraelita férfi özvegye volt, aki úgy döntött, hogy követi az anyósát, Naomit, s teszi ezt nemcsak fizikai, hanem lelki értelemben is: elkíséri anyósát Izraelbe, és áttér az izraelita vallásra: „Mert ahova te mégy, oda megyek […], néped az én népem, és Istened az én Istenem. Ahol te meghalsz, ott halok meg, ott temessenek el engem is” (Ruth 1:16–17). Az elbeszélés tehát egy evangelizációs siker megnevezésével indít, habár nincs a könyvben missziós stratégiával kapcsolatos jelentés. Ruth nem egy rendkívüli csoda folytán tért meg, valamely evangelizációs kampány eredményeként. Egyszerűen csak szeretetből követte anyósát, mivel ismerte őt és bízott az ítélőképességében.
Megjegyzendő, hogy Naomi nem vetett be semmiféle érvet, hogy maradásra bírja Ruthot. Ellenkezőleg, még bátorította is, hogy térjen vissza édesanyjához (Ruth 1:8). Naomi csak akkor hagyta abba menye győzködését, amikor látta, hogy Ruth „erősködik vele menni” (1:18).
A narráció következő lépése elvezet minket Boázhoz, Naomi gazdag, földművelő rokonához, akitől Ruth alázatosan engedélyt kért, hogy búzát szedhessen a mezőjéről. A beszámoló elárulja, hogy Boáz „megvigasztalta” őt (Ruth 2:13), és nagylelkű volt iránta (2:8). Boáz az egyetlen közeli rokon, aki hajlandó vállalni a go`el szerepét, azaz a családmegváltás felelősségét. A „megvált” ige kulcsszerepet tölt be Ruth könyvében (Ruth 4:4, 7).
Figyelemreméltó az a lelkesedés és merészség, amivel Ruth a megváltójához közeledik. Nem kerülheti el a figyelmünket Ruth alázatossága sem, ugyanis elismeri „idegen” voltát (2:10) és érdemtelenségét: „Megvigasztaltál engem […], holott én nem vagyok a te szolgálóleányaid közül” (2:13). Kitűnik anyósa iránti jósága is, amire sokan felfigyeltek, Boáz, a lehetséges megváltója is (2:12). A bibliai szerző egyszer sem utal Ruth vallási és szertartási kötelezettségek terén tanúsítandó hűségére, mintha a mások iránti jósága elegendő bizonyítéka lett volna elköteleződésének ahhoz, hogy meggyőzze megváltóját.
A beszámoló vége ennél is lenyűgözőbb: Ruth nemcsak hogy férjhez ment Boázhoz, helyreállítva ezzel családja méltóságát, de részesült a legnagyobb jutalomban is, amit egy család kaphat: helyet a Messiás genealógiájában. Ruth könyvének bizonyságtétele igen jelentős. Ruth személyét idegen eredete ellenére – vagy éppen annak köszönhetően (amint azt a könyv is hangsúlyozza) – elfogadták Izraelben (Ruth 1:4, 22; 2:2, 6, 10–13, 21; 4:5, 10). A zsidó liturgiában Ruth könyvét a Sávuót ünnepén (a törvényadás emléknapján) olvassák fel.
Eszter, avagy a szépség hatalma
Az emberiség utolsó napjaiban Eszter könyve hasonlóképpen felemelő és provokatív Isten megváltási tervének fényében. Abban az értelemben provokatív, hogy világi könyvnek tűnik, nincs benne kifejezett vallási tartalom és Istenre utalás. Az események látszólag maguktól sodródnak, mennyei beavatkozás nélkül. Minden, ami a történetben lejátszódik, a királyi udvarhoz tartozó Márdokeus éles elméjének és gyors cselekvő képességének, Eszter királyné szépségének és bátorságának, valamint a megfelelő pillanat kínálta lehetőség kihasználásának köszönhető (Eszt 3:7; 9:24). A papi és prófétai szerep teljesen hiányzik a történetből, az elbeszélés vége is aggályokat vet fel a könyv lelki értékét illetően (sok ember meggyilkolásáról számol be). Fontos részlet, hogy Eszternek és Márdokeusnak zsidó azonosságuk ellenére sikerült a legmagasabb tisztségeket betölteniük a pogány királyi udvarban. Továbbá semmi sem sejtet feszültséget köztük és az ellenséges környezet között. Nem csoda, hogy sok ókori rabbi és korai keresztény egyházatya kétségbe vonja a könyv lelki értékét és kánonban elfoglalt helyét.
Eszter könyve azonban éppen a fentebb említett problematikus tények miatt ihletforrás is. Fontos elem, hogy nincs megemlítve benne Isten, ami jelentőssé teszi számunkra, szekuláris, zavargó világban élők számára ezt a könyvet. Isten hallgatásának megtapasztalása Isten gondviselő jelenlétének ellentmondásos eleme. Eszter pontosan abban az időben királyné, amikor a népe fenyegetettségben él, továbbá a király álmatlanságának köszönhetően fedezi fel az életét megmentő Márdokeus lojalitását. Másfelől, a szöveg egyértelműen utal arra, hogy a zsidó nép védelmet élvez. Ha Eszter hallgat és nem beszél a királlyal, „máshonnan lészen könnyebbségük és szabadulásuk a zsidóknak” (Eszt 4:14). A maga idejében Jézus is hasonló érvet hoz fel: „Mondom néktek, hogyha ezek elhallgatnak, a követ fognak kiáltani” (Lk 19:40).
Egyes bibliamagyarázók Eszter nevében is a Gondviselés bizonyítékát látják, ugyanis a hester panim (az „arc elrejtése”) fogalmához társítják, ami fontos dimenziója Isten népével való kapcsolatának akkor, amikor Isten úgy tűnik, hiányzik népe életéből (ld. Ézs 8:17; 50:6; 53:3). Az engesztelés napjára történő célzás a közös elemek miatt feltűnő: a böjt, az ítélet gondolata, Isten népének megváltása, valamint a gonoszok megbüntetése. Az ókori rabbik a pur és a kippur (az engesztelés napja) szavak közötti hasonlóság és szójáték miatt utaltak erre az összefüggésre. Az engesztelési naphoz hasonlóan Eszter könyve is a reménység és a béke jegyében ér véget (ld. Eszt 10:3 NTR, BTFés EDCRfordításait, majd vesd össze Zsolt 122:8–9 verseivel).
Alkalmazás
Hogyan alkalmazhatod az életedben a következő, Ruthra és Eszterre vonatkozó következtetéseket?
Ruth. Nagyon vallásosnak érezzük magunkat, és tudatában vagyunk annak, hogy Isten népéhez tartozunk, ez azonban nem ok arra, hogy szomorúak legyünk vagy felfuvalkodjunk. Státuszunkhoz komoly etikai kódex társul. Ahogy Ruth kedves és barátságos volt a környezetében élőkkel, nekünk is törekednünk kell kedvesnek és barátságosnak lenni a családunk tagjaival és általában az emberekkel. Figyelemre méltó továbbá Ruth alázata. Nem dicsekszik a képességeivel, kegyességével, ellenben érdemtelennek érzi magát, és sosem ítélkezik mások felett. Nem viselkedik vallásos aktivistaként, távol áll tőle a legalizmus, nem hisz a jó cselekedetek érdemszerző voltában az üdvösséget illetően. Egyedül az anyósa és Boáz kegyelmében bízik. Végezetül megjegyezzük, hogy Naomi miszszionárius módszere lényegében a kedvesség és a jó cselekedetek gyakorlása.
Eszter. Eszter története jól rezonál modern, szekuláris világunkban.
Bárhol lennénk és bármit tennénk – a munkahelyünkön, útközben, az egyetemen vagy a családunk körében, legjelentéktelenebb feladataink végzése közben –, fontos a jelenlétünk, és befolyással lehetünk mások üdvösségére. Ki tudja, talán éppen azért vagyunk egy bizonyos helyen, hogy mások sorsát a menny felé irányítsuk (ld. Eszt 4:14)! Légy bölcs: nem mindig kell azonnal felfedned a vallási azonosságodat (Eszt 2:10, 20)! Viselkedj úgy, hogy „kedvet és kegyelmet nyerj” mások előtt, ahogy Eszter is tette (Eszt 2:17)! Ígérd meg, hogy mindent megteszel a nehézségeid megoldása érdekében, és bízz Isten kegyelmében, hogy megváltoztathasd az események menetét!