Általános áttekintés
A múlt héten megvizsgált zsoltárok Istennek az Úr eljövetelére váró vég idei népére és annak nehézségeire összpontosítottak. Ezek a nehézségek a személyes élet gondjai, s a zsoltárok a mély és gyökeres változásnak – a szív teljes átalakulásának – szükségességére utalnak. Az elemzés tárgyául választott zsoltárok továbbá figyelmeztették Isten népének mint hitközösségnek a tagjait, hogy kívülről ellenség leselkedik rájuk, amely a súlyos üldözések időszakában elviselhetetlen nehézségeket zúdít rájuk. Az előttünk álló héten a kiválasztott négy zsoltár Istenre irányítja a figyelmünket. Az első zsoltár Istent „oltalmunkként” mutatja be, aki vigasztal és megnyugtat, közelebb hozván hozzánk az Urat, „bizonyos segítségünket a nyomorúságban” (Zsolt 46:2).
A második zsoltár megmozgatja a szívünket, örömöt ébreszt bennünk, „mert az egész föld királya az Isten” (Zsolt 47:7–8). A harmadik zsoltár megerősíti bennünk ezeket az érzéseket, amelyek hálává alakulnak át, mivel Isten végre válaszolt a segélykiáltásunkra. Isten többé nemcsak az az Isten, akinek ismételten elmondjuk könyörgéseinket, a szabadításunkat kérve. Isten már nemcsak az az Isten, aki előtt könnyek közt levezetjük a frusztrációinkat, mivel „az ítéletnek helyén hamisság és az igazságnak helyén latorság van” (Préd 3:16). Végül pedig Isten a Bíró, aki igazságot tesz a földön, és visszaállítja a helyes rendet a világon (Zsolt 75:8, 11). A negyedik és egyben utolsó zsoltár a papi áldás beteljesülését jelzi. Isten kegyes áldásokat árasztva, népe körében tartózkodik (Zsolt 67:8).
Magyarázat
46. zsoltár: Isten a mi oltalmunk
Ezt a zsoltárt Kóráh fiainak tulajdonítják, akik léviták voltak (1Krón 6:16, 22), és a templomi zenéért feleltek. Ez az információ lehet a magyarázat arra, hogy a szerző miért említi a templomot mint „a Felségesnek szent hajlékait” (46:5). E zsoltár szerint az itt lappangó veszélyek kétfélék; nemcsak természeti csapások, mint egy kozmikus földrengés esetében, amely földi és vízi elemeket is magába foglal. A hegyek megrendülhetnek (46:4), és a tenger közepébe omolhatnak (46:3). A világpusztító veszélyek az ellenséges emberek erőszakos támadásainak is tulajdoníthatók, amint azt a „nemzetek zajongnak” kifejezésben is láthatjuk (46:7). Haragjuk egy olyan párhuzamos mozgalmat kelt életre, amely minden földi ország összeomlásával éri el a csúcsát.
A zsoltárt Isten népének tagjai – e kettős szerencsétlenség azonnali áldozatai – mondják el, és a zsoltár a katasztrófára adott válaszukat fogalmazza meg: „Azért nem félünk” (46:3). A kettős – a természet és a népek részéről érkezett – támadásra Isten népe kettős védekezéssel válaszol: a természet és Isten oltalmában részesül. Egyrészt Isten városa forrásainak árja megörvendezteti az embereket (46:5). Ez a patak az Új Jeruzsálemből folyó, gyógyító hatású vizeket, valamint az Édenből folyó patakokat idézi fel (1Móz 2:10). Ugyanez a kép újra megjelenik a Jelenések könyvében az Új Jeruzsálem leírásakor (Jel 22:1). Másrészt pedig, Isten maga vállal részt ebben a feladatban: „A mi oltalmunk és erősségünk” (46:2) a szent város közepette van (46:6), amely nem rendül meg. Megjegyzendő az Isten és a természet közötti kozmikus harmónia: Isten ellenőrzése alatt tartja a természet erőit, ahogy erről Jézus is bizonyságot tett, amikor a tenger vizén járt (Mt 8:27). Az egyetemes konfrontációnak köze van a nagy küzdelem utolsó eseményeihez, amelyben Isten tábora – amelyet a szent hegy (a mennyei Sion) jelképez – szembeszáll a népekkel. A zsoltár az emberiség történelme utolsó összecsapásáról szóló apokaliptikus prófécia látomásával rezonál, ahogy erről Dániel 11:45 és Jelenések 16:16 versében olvashatunk. A zsoltár Isten jelenlétének bizonyosságával zárul (Zsolt 46:12).
A 47.zsoltár: Isten a mi királyunk
A 47. zsoltár folytatja az előző zsoltárban kifejezett reménységet. Ugyanaz a lévita szerző itt is Sion Istenének győzelméről énekel. A temp
lom Istene a trónján – a Sionon – ül. Most, miután megvan a győzelem az ellenség felett, Istent királlyá kiáltják ki. Ez a zsoltár a „királyi” vagy „trónfoglaló zsoltárok” kategóriájába tartozik, amelyek legfőbb jellemzője Istennek mint mennyei Királynak a dicsérete (ld. Zsolt 93, 96– 99).
Érdemes megjegyezni, hogy a 47. zsoltárt a későbbiekben a zsidó liturgiában is használták a rós hasána (a zsidó zsinagógai újév) alkalmával, a zsidó naptár első hónapja (tisri) első napján. A Zsoltárok 47:6 versében említett kürtzengés ihleti a sófár aznapi fújását, amivel ünnepélyesen megemlékezik a reménységről, miszerint Isten uralkodni fog a népek felett. Továbbá azok a pogányok, akik most dicsőítik Istent, ugyanazok, akik a háborúban vereséget szenvedtek (Zsolt 47:4). A Jelenések könyve ugyanerre a jelenségre utal, amikor az Új Jeruzsálem kontextusában a
„pogányok gyógyításáról” beszél (Jel 22:2). Az ókori Izraelben a „népek” („pogányok”, goyim) szó Izrael népének ellenségeit jelölték. Most, ebben az új kontextusban, a „népek”/„pogányok” többé nem Isten ellenségeiként azonosítottak, immár Isten népéhez tartoznak.
Az Egyiptomból való kivonulás olyan modellként működik, amely lelki értelemben az Új Kánaán meghódítását sejteti. A 47:5 vers kijelentésében az „örökségünket” és a „Jákob dicsőségét” kifejezések egymással párhuzamosak, és a szomszédos területeken élő nemzeteket magába foglaló Ígéret Földjének meghódítására utalnak (ld. 5Móz 32:8). A zsoltár az Izrael népére és a föld összes nemzetére vetített eszkatológiai perspektívával ér véget.
A 75. zsoltár: Isten a bíránk
A 75. zsoltár az Isten három ítéletére utaló három lenyűgöző képnek köszönhetően figyelemreméltó. (I) Az első kép a világot megrengető földrengés (Károlinál „emberi csüggedés”, ford. megj.), és a düledező világ oszlopait tartó Isten tablója (Zsolt 75:4). Mintha ez a zsoltár a mai, kaotikus világunkat írná le, egy olyan világot, amely teljesen elvesztette a stabilitását és az erkölcsi pilléreit, oszlopait. Isten bírói minőségében emlékezteti népét, hogy Ő erősíti meg ezeket az oszlopokat (75:4).
(II) A második kép a pezsgő borral teli pohár Isten kezében (75:9). A mennyei Bíró a gonoszokra üríti a pohár tartalmát, s „a föld minden gonosztevője” issza ezt a nedűt. A Jelenések könyve gyakran utal Isten haragjának poharára (Jel 14:10; 16:19; 18:6). (III) A harmadik kép a gonoszok szarvainak képe (75:11). A szarvak a hatalmak és a méltóságok szimbólumai (Dán 7:8; 4Móz 23:22).
Minden szakaszban Isten ítélete igazságot szolgáltat a bántalmakat átélt közösségnek. Isten lebuktatja a kérkedőket és a gonosztevőket, akik magasra emelik a szarvukat (Zsolt 75:6, 11), továbbá Isten felmagasztalja az igazak szarvait (75:11). A mennyei Bíró tehát helyreállítja a gonosz erők által felborított rendet.
E reménység ígéretét a Prédikátor könyvében találjuk. Miután a világon uralkodó rend megdöntése miatt siránkozott, Salamon abban reménykedik, hogy „az igazat és a hamisat megítéli Isten, mert minden ember akaratának ideje van, és minden dolognak ő nála” (Préd 3:17; vö. 12:14). Erre a reménységre utal Jelenések 14. fejezetének angyala, aki szintén erről a kettős ítéletről beszél. Egyrészt, az angyal megígéri, hogy aki a fenevadat – a csaló egyházat – imádja, „az is iszik az Isten haragjának borából” (Jel 14:10), másrészt pedig a teremtés Urát imádókról azt olvassuk, hogy „megtartják az Isten parancsolatait és a Jézus hitét”, és „megnyugosznak az ő fáradtságuktól” (Jel 14:12–13).
A 67.zsoltár: Isten a mi áldásunk
A 67. zsoltár egy imádság, amit a benne szereplő igék jusszív vagy parancsoló módban használt formája is alátámaszt: „Hogy megismerjék e földön a te utadat, minden nép közt a te szabadításodat” (Zsolt 67:3; vö. 67:4, 6, 7, 8). Ez az imádság az ároni áldást parafrazálja: „Az Isten könyörüljön rajtunk és áldjon meg minket; világosítsa meg az Ő orcáját rajtunk” (Zsolt 67:2; vö. 4Móz 6:23–26). Habár a beszélő nem azonosított, a zsoltár „fejléce” az „éneklőmestert” jelöli meg, emellett pedig a papi áldásra való utalás arra enged következtetni, hogy gyülekezetet vezető papról van szó. Egyetemessége teszi különlegessé ezt az imádságot. A zsoltár a ránk áradó áldásra történő felhívással kezdődik: „Az Isten könyörüljön rajtunk és áldjon meg minket…” (Zsolt 67:2), majd a kívánság kifejezését követően – „Hogy megismerjék e földön a te utadat, minden nép közt a te szabadításodat” (67:3) – az imádság az összes megtért népre kiterjed. Ez a zsoltár az eszkatológiai beteljesedést tartja szem előtt, amikor minden nemzet (nemcsak Izrael) részesülni fog Isten áldásában. Ez az imádság majd csak az Új Jeruzsálemben fog teljesedni, ahol „a városnak nincs szüksége a napra, sem a holdra, hogy világítsanak benne” (Jel 21:23).
Alkalmazás
Nem kell megvárnunk, míg eljön az eszkatológiai üldözések ideje, hogy szükségét érezzük Isten oltalmának. A jelen minden nehézsége feljogosít minket Isten oltalmára, olyan alkalmakat élünk át naponta már most, hogy igényelhetjük Isten védelmét. A feszült pillanatokban fenyegetve érezhetjük magunkat a munkatársainktól, barátainktól, akik nem úgy hisznek, mint mi, és talán még gúnyt is űznek belőlünk, vagy összefognak ellenünk. Megbetegedhetünk, elbukhatunk egy tanulmányi vizsgán, anyagi nehézségek vagy magány miatt szenvedhetünk. E szituációk bármelyikében érezhetjük úgy, hogy szükségünk van Isten oltalmára. Egyedül Isten képes felajánlani számunkra azt a segítséget, amelyre szükségünk van, hogy kiutat találjunk bármely nehézségből. Csak Ő adhat erőt felülkerekedni a szerencsétlenségeken.
A királyság intézményének fogalma kissé idegen napjainkban – csak néhány ország élén uralkodik ma király a világon –, mégis lényeges valóságot fejez ki, mely segít a megalázó helyzetekben, hogy ne hagyjuk magunkat legyőzni, és ne essünk kétségbe: az egész világ Királya gondunkat viseli. Gyermekeiként hamarosan örökölni fogjuk mindazt, amit megígért nekünk.
Amikor nehézségeken és igazságtalanságokon megyünk keresztül, mindig jusson eszünkbe a következő bibliaszöveg: „Nem az erőseké a viadal…, hanem idő szerint és történetből lesznek mindezek” (Préd 9:13). Az élet e magában rejlő igazságtalanságának megállapítása a kegyelem működésére kellene, hogy emlékeztessen bennünket. Nem érdemeljük meg az isteni jóságot és irgalmat, amiben részesültünk, ezért teljes mértékben Isten kegyelmétől függünk. Isten világossága már itt és most a mi világosságunk lehet. Hogyan kaphatjuk meg már most, jelen életünk során Isten irgalmának ajándékát, és haladhatunk tovább bizalommal és örömmel, miközben Isten világosságában járunk?