Általános áttekintés
Amikor Isten megteremtette a földet, úgy tervezte, hogy az azt benépesítő emberek boldogságban, szeretetben éljenek. Az emberek azonban ahelyett, hogy teljesítették volna a nekik szánt tervet, engedtek a kísértésnek, és a saját útjukat választották. A következő két tanulmány során látni fogjuk, hogy az embereknek önerőből nem sikerült megtalálniuk a helyes utat, de Isten vezette őket azon törekvésükben, hogy megtalálják a fényt a sötétségben. A sötétséget az önrendelkezés utáni vágyuk idézte elő.
Az önrendelkezés utáni vágy először az Édenben nyilvánult meg, amikor Ádám és Éva, a kígyótól kísértve, figyelmen kívül hagyták Istent, és áldozatául estek a kísértésnek, hogy ők is olyanok legyenek, mint Isten (1Móz 3:5). Következésképpen, a bukott Ádám és Éva megszerezte a bűn ismeretét, így viszont elvesztette az erkölcsi erőt, hogy a jót válassza a gonosszal szemben (1Móz 3:22). Az emberiség korai történetének egy későbbi szakaszában Bábel lakói elhatározták, hogy olyan magas tornyot építenek, amely felér Isten mennyei országának kapujáig („BabEl”), hogy ily módon elbitorolják tőle a helyét (1Móz 11:1–4). Bábel tornyának építői azonban összezavarodtak, és Isten szétszélesztette őket a földön.
Még Izrael népe is megpróbálkozott az önrendelkezéssel, és ahelyett, hogy alávetette volna magát Isten vezetésének, királyt választott magának a törzsei közül. Isten mindezekre az emberi lépésekre válaszként meghozta a maga intézkedéseit. Először is elhívta Ábrámot, hogy áldás legyen a népek számára. Ezt követően Izraelnek és később az egyháznak megbízást adott, hogy tegyen bizonyságot a népeknek az Ő országáról. A kezdeti kísértésre vonatkozóan – miszerint alapozhatunk az emberi hatalomra a földi királyságok építésekor – a Biblia felajánlja Isten országának reménységét, az egyedüli világosságot a népek számára.
Magyarázat
Az Éva és a kígyó közötti konfrontáció leírása feltárja az emberi bukás legfőbb okát: Isten helyettesítésének vágyát. Előbb a kígyó jelenik meg a narrációban. Amikor beszél, úgy szólal meg, mint Isten, mint maga a Teremtő. A kígyó „monda…”(1Móz 3:1), ahogy Isten is „mondá” tíz ízben a teremtés során. Ugyanaz az igei forma jelenik meg mindkét történetben: wayyo`mer („monda”). A mondatszerkezet elgondolkodtató, ugyanis rejtett alannyal van dolgunk. Tulajdonképpen ez az egyedüli hely ebben a szakaszban, ahol az alany nincs megemlítve. És hogy még jobban fokozzuk a zavart, az igét az Elohim név előzi meg, azt a benyomást keltve az olvasóban, hogy Isten beszél. A héber szöveg szórendje a következő: „Isten [Ő] monda az asszonynak”. Úgy tűnik, hogy a kígyó átvette Isten helyét.
Ugyanezzel a jelenséggel találkozunk akkor is, amikor az asszony úgy dönt, hogy figyelmen kívül hagyja Istent. A viselkedését leíró mondat – „És látá az asszony, hogy jó az a fa eledelre” (1Móz 3:6) – emlékeztet arra a jelenetre, amikor Isten értékelte a művét, a teremtést: „És látá Isten, hogy jó” (1Móz 1:10, 12, 18). Isten szavainak az Éva szavaiban keletkezett visszhangja azt sugallja, hogy Éva a saját véleményével helyettesítette a Teremtő Istent, és úgy is viselkedik, mint Isten: „… szakaszta azért annak gyümölcséből, és evék, és ada vele levő férjének is, és az is evék” (1Móz 3:6). E három kiemelt ige mindeddig a Teremtővel állt összefüggésben: Isten „ada” nekik enni (1Móz 1:29), Isten „vevé az embert” (1Móz 2:15), és Isten az, aki „kivőn” egyet Ádám oldalbordájából (1Móz 2:21). Éva azonosítja magát a Teremtővel, és átveszi Ádám felett az „uralmat”.
A későbbiekben mind Ádám, mind Éva megpróbálja újból átvenni Isten helyét, amikor mindketten ráébrednek mezítelen voltukra. A bibliaszövegben azt olvassuk, hogy „körülkötőket csinálának maguknak” (1Móz 3:7). A „csinál” ige („teremtett vala” [1Móz 1:31]; „alkotott vala” [1Móz 2:2]) eddig csak Istennel kapcsolatban volt használatos a bibliai leírásban. Sokatmondó szempont, hogy Ádám és Éva megpróbálják maguk megoldani a problémát azzal, hogy Isten helyébe teszik magukat, amit Éva már ezelőtt is megtett. Aggasztó, hogy az emberpár a kígyó tervét alkalmazza: Isten szerepét elbitorolva cselekszik. Az istenkáromlás tényét sugallja az `arom szó is, amely egyaránt utal „mezítelenségükre” és a kígyó ravaszságára (1Móz 3:1).
Bábel tornyának építői
A Bábel tornya építőinek munkáját bemutató szakasz nyelvezete viszszautal a teremtés történetének leírására, aminek az a szándékos célja, hogy megfordítsa a teremtés folyamatát, és helyettesítse a teremtés Istenét. Ez a szándék a nemzetek felsorolásában is megjelenik, amelyben a Nimród által alapított Bábelt a re`sit szó vezeti be („kezdete”, 1Móz 10:10), amely a teremtés történetének leírását idézi meg („kezdetben”, 1Móz 1:1). Nimród – a név jelentése: „fel fogunk lázadni” – úgy van bemutatva mint Bábel alapítója, ahogy Isten is a menny és a föld teremtője.
Bábel tornyának történetében ugyanazt a bitorlási szándékot látjuk. Az `al peney kifejezés („valaminek a színén”), amelyet az író a föld teremtés előtti állapotának szemléltetésére használ (1Móz 1:2), ebben a történetben is szerepet játszik (1Móz 11:4). Miközben a teremtés beszámolójában egy természeti elemről („a vizek”ről) a sokféleség és változatosság felé történik az átmenet, Bábel megfordítja ezt a dinamikát: a sokféleségből elindul az egyetlen elem felé. Isten szavát – wayyomer `Elohim („monda Isten”) – az építőmunkások szava vette át – wayy`omeru („mondának egymásnak” [1Móz 11:3–4]). Az isteni teremtés művének megvalósulását – wayehi („és lőn”, [1Móz 1:3]) – átvette az emberi megvalósítás („és lőn nékik a tégla kő gyanánt, a szurok pedig ragasztó gyanánt” [1Móz 11:3]). Az isteni tanácskozást (na`seh, „teremtsünk” [1Móz 1:26]) az emberi tanácskozás helyettesítette (na`seh, „Jertek, építsünk, [1Móz 11:4]). A Bábeltorony építőit ugyanaz a becsvágy fűtötte, mint Évát: olyanok akartak lenni, mint Isten.
Ábrám elhívása
Isten a következő szavakkal hívja el Ábrámot: „Nagy nemzetté teszlek és megáldalak téged, és felmagasztalom a te nevedet, és áldás leszel”
(1Móz 12:2). Isten elhívása válasz a Bábeltorony építőinek tervére, és szembehelyezkedik azzal, ennélfogva nem véletlen, hogy akkor szólítja fel távozásra a pátriárkát, amikor az a kaldeusok földjén, Ur városában tartózkodott. Lenyűgöző, hogy a sumer Ur Babilónia azon területén helyezkedett el, amely kapcsolatba hozható a Bábelben történtekkel.
A tény, hogy Ábrám felhívást kapott az Úrtól, hogy elhagyja a helyet, amely telítve volt Bábel emlékével, mély értelmet hordoz magában, és nem kellene, hogy meglepjen, akár történetiföldrajzi, akár teológiai szempontok alapján közelítjük meg a kérdést. Hosszú teológiatörténeti szálai vannak a bibliai hagyományban a „Babilon” elhagyására ösztönző isteni felszólításoknak, a próféták figyelmeztetéseitől kezdve az apokaliptikus felhívásokig (Babilon Bábel görög neve; ld. Ézs 48:20; Jel 18:4). Az isteni felhívás célja nemcsak a száműzetés szenvedései alól való szabadulás, valamint a nemzetnek az ígéret földjén történő helyreállítása, hanem egyben a szövetséghez való visszatérés is.
Bábel tornyának építői nevet akartak szerezni maguknak, egyedüli és egyetemes nemzetté akartak válni (1Móz 11:4), de egyedül Isten az, akinek neve örökké megmarad, egyedül Ő emel fel egy bizonyos nemzetet más népekhez képest. A „teremt” ige kulcsszó a világalkotás történetében, ahol hétszer is megjelenik, Isten viszonylatában (1Móz 1:7, 16, 25, 26; 2:2[x2], 3). Ugyanez az ige háromszor tűnik fel a Bábeltorony építői tevékenységének leírásában (1Móz 11:4, 6[x2]), egy alkalommal kifejezetten a „nevükkel” kapcsolatban (1Móz 11:4). Bábel tehát átvette a Teremtő helyét. Ábrám elhívása helyreállítja Isten előjogait. Csakis a teremtő Isten építhet és szerezhet nevet magának. Egyedül Isten neve van „nagy”ként megemlítve a Szentírásban (Józs 7:9).
Ábrám áldása
A barak héber ige („áldani”) kulcsszó Ábrám elhívásában, amelyben ötször jelenik meg. Ennek az igének a használata rendkívüli jelentőséggel bír, hiszen nem kevesebb, mint 88szor tűnik fel Mózes első könyvében (a Biblia többi részében 356szor). Az áldás fogalma a héber nyelvi tudatban gyakran társul a termékenység fogalmához (1Móz 1:21–23). Ilyen értelemben Ábrám elhívása felforgatja Bábel ideológiáját. Bábel tornyának építőitől eltérően – akik elutasították a teremtés isteni tervét a szaporodásra vonatkozóan – Ábrám áldása helyreállítja a teremtés erőit és a jövő távlatát.
Miközben Bábel tornyának építői csakis önmagukban bíztak, a népek áldása kizárólag Ábrám Istentől kapott áldásától függ. Ennek az áldásnak az indítóoka egy jövőbeli eseményben keresendő: „Megáldatnak tebenned a föld minden nemzetségei” (1Móz 12:3). A „tebenned” kifejezés jelentése: „a te magodban”, vagy „a te magod által”. Más szavakkal, nem „Ábrám által” nyerhető el az áldás, hanem Ábrám „magva által”, amely ugyanaz a messianisztikus „mag”, mint 1Mózes 3:15 versében. Szövegünk és 1Mózes 3:15 verse további közös elemet vonultat fel szavak, grammatikai formák, valamint szóés tématársítások szintjén. Ugyanezt a nyelvezetet használja Pál apostol is, amikor a „Jézus Krisztusban” való szövetség egyetemes hatásáról ír (Gal 6:15).
Alkalmazás
Isten helyettesítése. Tudván, hogy a bűn lényege Isten helyettesítése, tedd fel magadnak a következő kérdést: Hogyan helyettesíthető Isten életem minden területén, ha nem vagyok eléggé figyelmes? Beszélgessetek a csoportban a következő szempontok mentén: Beszéded során. Amikor hazudsz, tulajdonképpen elferdíted a tényeket, a te változatodat állítod az igazság helyébe (annak helyébe, amit Isten lát). Amikor dicsekszel, általában eltúlzod a saját értékedet a felebarátod értékéhez képest, sőt, talán Isten érdemeit is háttérbe taszítod, ahogy Nabukodonozor is tette Babilon építtetésekor (Dán 4:30).
A munkád során. Ha túl sokat dolgozol, figyelmen kívül hagyod az egészséges élet törvényeit, elhanyagolod a családodat, amelynek oly nagy szüksége van rád. Ha rest vagy, felületes munkát végzel. Amikor csalsz és plagizálsz, elsajátítod más munkájának eredményeit.
A vallásgyakorlás terén. Amikor nem Istent imádod, hanem valaki (vagy valami) mást, függetlenül attól, hogy saját személyedről, a pénzről, a munkáról, az autóról vagy a házról van szó, a bálványimádás vétkét követed el.
Válaszod Isten hívására. Bűn helyettesíteni Istent. Mit tehetsz annak érdekében, hogy megengedd Istennek, távolítsa el énedet szíved trónjáról, és foglalja el Ő ezt a helyet? Találj példákat ilyen esetekre a Bibliában!
Mi Isten válasza az ember bűnére? Beszélgessetek erről a csoportban! Elmélkedj a helyettesítés kérdésén, pontosabban azon, hogy Isten meghalt helyetted, hogy megadja neked az élet lehetőségét. Milyen különleges események történtek Izrael népének életében, amikor is Isten az emberek érdekében dolgozott (pl. a teremtés, a kivonulás, a Babilonból való szabadulás, stb.)?