Az utolsó napok eseményeiben kicsúcsosodó boldog reménységet nemcsak a próféciák nyilatkoztatták ki, amelyek részletes képet festenek a vég idejéről. Isten egzisztenciálisan és értelemszerűen beszél a végről, s a Szentírásban támpontokat ad számunkra a történelem eszkatológiai távlatainak megértéséhez. Isten Szava fontos elvet tanít nekünk: a Szentírás lapjain az emberiség történelme nemcsak tanulságos információkat nyújt arról, ami a távoli múltban történt, hanem alapos ismeretet is, hogy „tökéletes legyen az Isten embere, minden jó cselekedetre felkészített” (2Tim 3:17). Mivel lényegében Isten szándéka az emberiséggel az örök élet, bizalommal számíthatunk arra, hogy az eljövendő örökkévalóság üzenete a bibliai történetekben is benne rejlik.
A Prédikátor könyvének ihletett szerzője is ennek a gondolatnak a hatása alatt volt, amikor azt mondta, hogy „[Isten] mindent szépen csinált az ő idejében, e világot is adta az emberek elméjébe, csakhogy úgy, hogy az ember meg nem foghatja mindazt a dolgot, amit az Isten cselekszik kezdettől fogva mindvégig” (Préd 3:11). Ha többször is felidézzük magunkban ezt a mondatot, kijelenthetjük, hogy mivel Isten szándéka az emberiséggel lényegében az örökkévalóság, számíthatunk rá, hogy az örök élet üzenete a bibliai történetekben is felfelsejlik.
E heti tanulmányunkban az utolsó időkről szóló üzenetet fogjuk beazonosítani az Ószövetség konkrét eseményeiben. A világ teremtése, az özönvíz, Sodoma és Gomora pusztulása, vagy Dániel története Nabukodonozor udvarában mind-mind tartalmaz bizonyságtétel töredékeket, amelyek a végidő üzenetét támasztják alá.
Magyarázat
A világ teremtése
Paradox módon a teremtés történetének van talán a legkifejezettebb eszkatológiai jellege a Szentírásban a végidőről szóló üzenetek között. Már azzal is kitűnik a többi közül, hogy ez az első esemény a föld történetében. Mivel van kezdete és lesz vége, a történelem nem örök. Isten a kezdeti és a végső események irányítója. A történelem kezdete Isten műve volt, és Isten műve lesz a történelem vége is.
Eszkatológiai fontosságának részeként a teremtés leírása magától értetődően kapcsolódik örökkévalóságba vetett reménységünkbe. Mind a világ teremtésének története, mind az örökkévalóságba vetett reménységünk a hiten alapszik. A Szentírás igazolja ezt az állítást, amit magának a Bibliának a kánoni szerkezete is kifejez, kezdve az ég és a föld megteremtésével, és befejezve az új ég és az új föld megalkotásával (1Móz 1; Jel 21, 22; vö. Ézs 65:17; Jel 21:1). Ezt a gondolatot fogalmazza meg világosan a hit egyetlen bibliai meghatározása, amely összekapcsolja egymással a két eseményt – a teremtést és az örökkévalóságba [új égbe és új földbe] vetett reménységünket: „A hit pedig a remélt dolgoknak valósága, és a nem látott dolgokról való meggyőződés” (Zsid 11:1). Megjegyzendő, hogy ez a hitről szóló költemény a teremtés valóságába vetett hittel kezdődik (Zsid 11:3), és a megígért dolgokba vetett reménységgel ér véget (Zsid 11:39–40). Továbbá nem hagyhatjuk figyelmen kívül a szombat jelentőségét a teremtés művének végén, ezzel is utalva arra, hogy mekkora jelentősége lesz a szombatnak az emberiség történelmének lezárásakor. Mi több, a szombat egyszerre a teremtés emlékünnepe és Isten eljövendő országának reménysége.
Az özönvíz
Az özönvíz és a Messiás második eljövetele közti párhuzamra maga Jézus is felhívta a figyelmet: „Amiképpen pedig a Noé napjaiban vala, akképpen lesz az ember Fiának eljövetele is” (Mt 24:37). A Megváltó felsorolta a két esemény közötti hasonlóságokat: hirtelen és szörnyű termé
szeti csapások kísérte bekövetkezésük; a föld megsemmisülése előtt az emberek az anyagiakért küzdenek, esznek, isznak és házasodnak; a vég idején is lesz egy „maradék”; mindkét esemény bekövetkezésének bizonyossága. Az özönvíz leírása Mózes első könyvében utal arra, hogy mi fog történni az emberiség történelmének végén. Isten nem marad közömbös a világban uralkodó gonoszság láttán, tudatában van a gonosz valóságának, ítélete válasz „az ember megsokasult gonoszságára” (1Móz 6:5). Az özönvíz Isten önnön vállalt romboló cselekedete: „Én pedig íme özönvizet hozok a földre” (1Móz 6:17); ugyanakkor egy teremtő és megváltó cselekedet is, amely során Isten megemlékezik az általa teremtett lényekről, ekképpen fejezvén ki figyelmes érdeklődését irántuk (1Móz 8:1).
Az özönvíz előtti civilizáció végéről szóló leírás után azt olvassuk a Szentírásban, hogy Isten újra megerősíti az élet folytonosságát. Táplálékot biztosít a embernek, és kihangsúlyozza az élet szent jellegét (1Móz 9:4–7), előre utalva ezáltal eljövendő ajándékára, az örök életre.
És végül ne feledkezzünk meg Isten megbocsátásának és szeretetének költői, plasztikus jelképéről, a szivárványról. Fontos megjegyeznünk, hogy ez a jelkép nemcsak azért szólít fel minket a szombatról való megemlékezésre, mert a teremtés leírásával párhuzamos szerkezetben a megfelelő helyen jelenik meg, hanem azért is, mert a szivárvány szintén a pihenés és a remény üzenetét közvetíti. Rendkívül szembetűnő, hogy a szivárvány Isten trónja körül jelenik meg, az egész föld feletti eljövendő, vitathatatlan és folyamatos uralkodásának jeleként (Jel 4:3; 10:1).
Sodoma és Gomora
Miután Isten megígérte Ábrahámnak, hogy fia fog születni, aki tovább örökíti a messiási „magot” minden nemzet áldására (1Móz 12:3; 22:18), a megváltás narrációját egy isteniemberi, a gonosz és gonoszság felkavaró jelenlétére vonatkozó párbeszéd szakítja meg. Isten – akárcsak a Noé esetében – megosztotta Ábrahámmal az aggodalmát, valamint a tervét, amellyel be akart avatkozni az életébe. A mód, ahogy Isten a prófétáihoz viszonyult, úgy a Noé, mint az Ábrahám idejében, párhuzamos lehet egy hasonló végidei beavatkozással, amely által Isten megosztja a szolgáival az emberiséget megmentő tervét.
Ábrahám válasza Isten szándékára a pátriárka nemzedéke iránti felelősségérzetét szemlélteti, és érdemes erre a részletre is odafigyelnünk. Ábrahám reakciója tehát hasonló válaszra kellene, hogy indítson minket a nemzedékünket, embertársainkat illetően. Ne felejtsük el, hogy miután értesül Isten szándékáról, hogy megsemmisíti Sodomát, Ábrahám nem fut el egy távoli, biztonságos helyre. Ismeri jól Sodoma és Gomora helyzetét, ahol a rokonai élnek. Viszont az, hogy teljesen tudatában van a rokonai helyzetének, még nem jelenti azt, hogy kritikát fogalmazna meg velük szemben. Irántuk való szeretetből kiáll értük Isten előtt, és éppen Isten irgalmát tükrözi, amikor megfellebbezi az Úr döntését, bocsánatáért esedezve. Figyelemreméltó Ábrahám kitartása az imádkozásban: „Ábrahám még az Úr előtt áll vala” (1Móz 18:22); de azt se téveszszük szem elől, hogy Ábrahám ismerte a helyzet súlyosságát, és tisztában volt azzal, hogy a megoldáshoz isteni igazságra és kegyelemre van szükség: „Avagy elvesztedé az igazat is a gonosszal egybe?” (1Móz 18:23).
Isten cselekedeteiből is le kell vonnunk a tanulságot: nemcsak hogy alászáll és megosztja emberi szolgájával a perspektíváját, de a jelek szerint még bátorítja is a merészségében. Akár azt is mondhatnánk, hogy Isten örömmel szembesül Ábrahám érveivel, mivel szolgája védőbeszéde az isteni irgalom érzésével rezonál. Az Úr végső válasza valóban az irgalom megnyilvánulása: „Nem vesztem el a tízért” (1Móz 18:32). A Bibliában a tízes szám azt a szükséges minimumot jelképezi, amelyért már tenni lehet valamit. Megjegyzendő továbbá Isten független, szuverén hozzáállása: „És elméne az Úr, minekutána elvégezte Ábrahámmal való beszélgetését” (1Móz 18:33). Más szavakkal, a döntés továbbra is az Ő kezében van. Az ember törekvésétől függetlenül Isten akaratának érvényesülését semmi sem akadályozhatja meg. Ábrahám alázatos magatartást tanúsít, amint tudomásul veszi Isten döntését: „Ábrahám pedig megtére az ő helyére” (1Móz 18:33).
Dániel Dániel a jövő különleges szemléltetéséhez „a napok végén” kifejezést használja (Dán 1:18, VDCL és BTF változat, Károlinál: „miután pedig elmúlt az idő”, ford. megj.). Ez a szintagma a qets yamin szókapcsolatot idézi fel („a napok végén”), amely az emberiség történelmének végét jelzi, amikor is Dániel és minden idők megváltottai megkapják „a részüket az örökségből” (Dán 12:13, Károlinál: „felkelnek az ő sorsukra”, ford. megj.). Meglepő és jelentőségteljes ugyanakkor az is, hogy a Dániel tíznapos „próbája” leírásához használt nyelvi fordulatok a nagy, eszka
tológiai engesztelési napról szóló jövendölés (Dán 8:14) bemutatásához használt nyelvezetet idézik fel. Ez a prófécia párhuzamos az ítélet napjáról szóló szakasszal Dániel 7:9–12ben, amit az a tény is igazol, hogy számos szó és grammatikai forma közös Dániel 1. és 3Mózes 16. fejezetében, amely az engesztelési napról szóló alapszöveg. Ez a szövegszinti visszautalás kétségkívül fontos, mivel tartalmazza Isten kinyilatkoztatásának ígéretét.
Szembetűnő továbbá a mar`eh szó erős érzelmi töltettel történő ismétlése („megjelenés”, „arc”; Dán 1:13 és 15 versében háromszor). A mar`eh Dániel könyvében Isten 2300 estéről és reggelről szóló eszkatológiai látomásának kinyilatkoztatására is utal (Dán 8:13, 26). Ez az eszkatológiai perspektíva tehát közvetetten a remény üzenetét továbbítja. Dánielnek és három barátjának esetére alkalmazva, ezek a visszhangok körülírják a gondolatot, hogy Isten ez által a „próba” által fogja kinyilatkoztatni önmagát, és Dániel és barátai megigazulnak az engesztelés napján. Dániel számára az idők végére vonatkozó üzenet mindennapi életének része volt: tápláléka, itala a teremtés eszményét idézte fel (Dán 1:12; vö. 1Móz 1:29). Dániel tudta, hogy rajta kívül minden ember Isten képére és hasonlatosságára lett teremtve, és ez meghatározta azt, ahogy az embertársaihoz viszonyult, beleértve az udvarmesterek fejedelmét is, aki némiképpen az ellensége volt (Dán 1:9).
Alkalmazás
1. Minden reggel, miután felébredsz, imában köszönd meg Istennek a csodát, hogy élsz! Kérd a teremtés Istenét, hogy formálja át az életedet! Engedd meg Istennek, hogy változtassa meg a szívedet, és adjon új irányt az életednek! Keress a Bibliában új gondolatokat, amelyek változásra buzdítanak! Tartsd meg úgy a szombatot, hogy az Isten országának előíze legyen!
2. Írj egy listát a környező természeti szépségekről vagy életed csodálatos eseményeiről, amelyek reményt ébresztenek benned Isten országát illetően! Ha van hozzá tehetséged, írj egy verset a szivárvány csodálatos szépségéről!
3. Imádkozz valakiért, akit nem kedvelsz, míg a barátoddá nem válik! Kérd Istentől, hogy távolítsa el életedből a legnagyobb akadályt! Tarts ki ebben a kérésedben, míg Isten válaszol, és megoldja a problémádat!
4. Dániel eszkatológiai nyelvezetet használ élete valamely eseményének, helyzetének bemutatásakor. Módszere miért nyújt reménységet és bizonyosságot számunkra abban a tekintetben, hogy életünknek van értelme, és az örökkévalóság útján haladunk?