Általános áttekintés
Egy professzor minden félév kezdetén a bibliakurzusát egy egyszerű és provokatív kérdéssel kezdte: „Mi a legfontosabb eszköz, ami a Biblia megértéséhez rendelkezésetekre áll?” A diákok a számukra legjobbnak tűnő válaszokat fogalmazták meg: „bibliai lexikonok”, „az imádság”,
„a Szentlélek”, „a bibliai nyelvek (héber, görög) ismerete”, „különböző számítógépes programok”, stb. A válaszok meghallgatása után a professzor elismerte, hogy az említettek valóban fontos dolgok, de ami a leglényegesebb és elkerülte a figyelmüket, nem más, mint az idő.
Kétségtelen, hogy a Szentírás tanulmányozásának legfontosabb eszköze az idő, amiből – és ezt mind gyakrabban tapasztaljuk – egyre kevesebbel rendelkezünk. Ha rászánjuk magunkat arra, hogy időt szakítsunk a Biblia tanulmányozására, adja magát a kérdés: Hogy olvassuk a Bibliát? Más szavakkal, melyek azok az elvek, amelyek e különleges könyvnek a megértésében a segítségünkre lehetnek?
A tanulmány témái: Az előttünk álló héten a profetikus bibliaszövegek olvasásának tíz elvét vizsgáljuk meg. Az első öt magára a szövegre összpontosít: az első olvasat (a passzus új szövegként való olvasása); a figyelmes olvasás (a textus fontos szövegként történő olvasata); az esztétikai olvasat (a szöveg szépségére reflektáló olvasat); a (bibliai) kontextusba ágyazó olvasás; és a viszonyítási (más bibliaszövegekkel összefüggésbe hozó) olvasat. A következő öt olvasási elv a szövegre adott válaszunkra koncentrál, hogy megerősítsen az Isten Igéje iránti engedelmességünkben: a szöveg lelki (ihletett textusként történő) olvasata; a (nehezen érthető szövegek) racionális olvasás(ának) elve; a kollektív olvasás princípiuma (a szöveg a közösséget szólítja meg); az egzisztenciális olvasás elve (a szövegnek kapcsolata van az életünkkel); és végül az etikai (felelősségteljes) olvasás elve.
Magyarázat
A szövegre helyezett hangsúly
A bibliaszöveg bármely bibliai próféciára vonatkozó vizsgálat alapja. Az olvasó legfontosabb szándéka kutatásra kiélezett elmével elolvasni a profetikus bibliaszöveget.
1. Az első olvasat. Új szövegként olvasd a bibliai szakaszt, amelyet nem értesz. Dán 9:2 versében Dániel próféta is csak azután kezdte megérteni a próféciát, miután elismerte, hogy nem érti azt: „álmélkodám ezen a látáson, és senki sem értette” (Dán 8:27). Az ember természetes állapotában „sötétségben” él (Jn 1:5). A legnagyobb kísértés a bibliai jövendölések tanulmányozása közben az, hogy úgy gondoljuk, már a szöveg elolvasása előtt értjük az üzenetet. Ráerőltetjük a gondolkodásunkat a szövegre (eiszegézis), ahelyett, hogy megengednénk neki, hogy önmagát magyarázza (exegézis). Ez történik akkor, amikor a bibliai próféciát a saját gondolkodásunk perspektívájában, vagy napjaink eseményeinek fényében olvassuk.
2. A figyelmes olvasás. A Szentírás jövendölései fontos információkat tartalmaznak a világ sorsáról, valamint lényeges igazságokat az üdvösségről (2Tim 3:15–17). A próféták gondosan megválogatták a szavakat és a kifejezési módot, amikor lejegyezték ihletett látomásaikat. Olvasd tehát lassan a szöveget, nagy figyelmet szentelve a szavak jelentésének! Akár többször is elolvashatod, hogy semmit se tévessz szem elől. „Az Ószövetség tanulmányozása során ott is forrásokat fogunk találni, ahol a felületes olvasó csak sivatagot lát” (Ellen White: Nevelés, 191. o.). Jobb elismerni, hogy nem értünk egyegy bibliai szöveget, mint megelégedni a felületes vagy téves értelmezéssel.
3. Esztétikai olvasat. A szöveg irodalmi formái (szerkezete, a benne rejlő párhuzamok) segítenek megfejteni a profetikus üzenetet. A Dániel
2. fejezetében olvasható jövendölés megértését elősegíti a 7. részben kirajzolódó, négy fenevadat felsorakoztató párhuzam. Dániel és Jelenések könyve próféciái közt is párhuzamokat fedezhetünk fel. Lásd az alábbi vázlatot, amelyből látható, hogy Jelenések 13–14 részeinek apokaliptikus látomása több szempontból is párhuzamot sejtet Dániel 7. fejezetének víziójával, amely szintén párhuzamba állítható Dániel 8. részének próféciájával:
Dániel 7
A tengerből feljövő fenevadak (Dán 7:1–3)
Az oroszlán (Dán 7:4)
A medve (Dán 7:5)
A párduc (Dán 7:6)
A tíz szarvú fenevad (Dán 7:7)
A bitorló hatalom (Dán 7:8)
Az engesztelési nap (Dán 7:9–12 és 8–14)
Az embernek Fia (Dán 7:13–14)
Jelenések 13–14
A tengerből feljövő fenevad (Jel 13:1a)
A tíz szarvú fenevad (Jel 13:1b)
A párduc (Jel 13:2a)
A medve (Jel 13:2b)
Az oroszlán (Jel 13:2c)
A bitorló hatalom (Jel 13:3–18)
A három angyal üzenete (Jelenések 14:1–13)
Az embernek Fia (Jel 14:14–16)
Ezek a párhuzamok rámutatnak arra, hogy a mennyei engesztelési nap/az ítélet napja Dániel 7. és 8. fejezetében megfelel és egyidejű a három angyal üzenete hirdetésének eseményével, amelyről Jelenések 14. fejezetében olvashatunk.
4. A kontextusba helyezés. Dániel próféta a babilóniai és az egyiptomi hadsereg közti, Kárkemisben bekövetkezett ütközet történelmi kontextusát (vö. Dán 1:1 versét Jer 46:2 versével) keretként használja fel az északi király és a déli király közti eszkatológiai összecsapás megjövendöléséhez (Dán 11). Irodalmi összefüggésben a tény, hogy Dániel 7. fejezete arám nyelven íródott – ami abban a korban a közvetítőnyelv szerepét töltötte be –, míg a 8. rész héber nyelven, Izrael népének nyelvén, arra enged következtetni, hogy Dániel 7. fejezetének jövendölése a földi birodalmakra összpontosít, és egyetemes relevanciával bír, ezzel szemben viszont a
8. rész Isten népére fókuszál, és lelki jelentőségű üzenetet fogalmaz meg.
5. A viszonyítási olvasat. Tudjuk, hogy a profetikus szöveg önmagát magyarázza, ezért szükséges, hogy a szöveg jelentését magában a szövegben keressük. Ez a megközelítés ugyanolyan mértékben alapszik az Ellen White által megfogalmazott, de már Luther Márton által körülírt elven is, miszerint „az Írás önmagát magyarázza, lévén az egyik szöveg a másik szöveg értelmének a kulcsa” (Evangelizálás, 581. o.). A kos és a kecskebak társítása Dániel 8. fejezetében azt sugallja, hogy ennek az igei résznek a jövendölése – a 3Mózes 16. fejezetével való számos nyelvészeti kapcsolat mellett – az engesztelési napra utal.
A személyes válaszra helyezett hangsúly
A próféciatanulmányozás minősége a szöveget vizsgáló személy hozzáállásától is függ.
A szöveg lelki olvasata. A Szentírást Isten ihlette, következésképpen az a logikus, hogy egy-egy szöveg megértéséhez a lelki tényező bevonása is szükséges, hiszen „az Isten Lelkének dolgai… lelkiképpen ítéltetnek meg” (1Kor 2:14). Gyakorlatilag tehát az ima és a hit nagyon fontos tényező az exegézis eredményessége szempontjából. Az imádság Isten vezetésének csodájával gazdagítja a személyes tanulmányozás folyamatát. Ha hisszük, hogy Isten a bibliai próféciák ihletője és beteljesítője, elménk olyan képességekkel gazdagszik, amelyeknek köszönhetően akkor is látni fogjuk a jövendölések beteljesedését, amikor a hitetlenek semmit sem látnak.
A racionális olvasás. Az ihletett szöveg megértésének feladata szorgalmat és szellemi erőfeszítést követel a részünkről. „Adám az elmémet mindazok vizsgálására és bölcsen való tudakozására, melyek lesznek az ég alatt… melyet adott az Isten az emberek fiainak, hogy gyötrődjenek vele” (Préd 1:13), mondja a Prédikátor. Dániel könyvében a „megért” ige és szemantikailag rokon szerkezetei kulcsfontosságú szerepet töltenek be (15ször fordul elő). „Azzal dicsekedjék, aki dicsekedik, hogy értelmes és ismer engem” (Jer 9:24). Egyszóval, ismerni Istent, a bölcsesség legmagasabb célja.
A kollektív olvasat. A bibliai jövendölések szövege Isten népe közösségének bizonyságtétele folytán jutott el hozzánk, és a címzettje szintén Isten népének közössége. Isten Szavának tanulmányozása nem zárja ki a kreatív egyéni erőfeszítést, emellett viszont a hittestvérek közösségét is bevonja a kutatásba. Amikor Isten beszél, általában a népéhez mint hitközösséghez szól: „Halld, Izrael!” (5Móz 6:4). Dániel megjövendöli, hogy az idők végén „sokan” lesznek „az értelmesek”, akik értik a prófétai szót (Dán 12:10).
Az egzisztenciális olvasás elve. Ha nem értjük a Szentírást, nem változtathatja meg az életünket. A következő történet ezt az igazságot szemlélteti. Egy európai férfi gúnyolódni kezdett az egyik afrikai szolgával, mivel az Isten Igéjét olvasta. „Miért olvasod a Bibliát? – kérdezte az európai úriember. – Hisz az nem több mesék gyűjteményénél.” Az afrikai szolga rögtön válaszolt: „Ha nem olvasnám, rég megettelek volna.” Ez a történet fontos elvet fogalmaz meg Isten Igéje, e „kétélű fegyver” (Zsid 4:12) erős befolyásáról. Isten profetikus Szava nemcsak bűnös ellenségeink és elnyomóink ellen harcol, „ellenünk” is bizonyságot tehet (Jer 28:8).
Az etikai olvasás elve. A bibliai próféciákat sajnos gyakran az emberi igazságtalanság alátámasztására használták. 1Mózes 9:25 versének téves értelmezésére alapozva egyesek a fehér faj felsőbbrendűségét hirdették a fekete bőrűekkel szemben, igazolva ezzel az apartheidés a rabszolgatartó rendszer rasszista ideológiáját. Az antiszemitizmus keresztes hadjáratokhoz és pogromokhoz vezetett, és fontos szerepet játszott abban, hogy a XX. században hatmillió zsidó vesztette életét a holokausztban, s mindez azért, mert a fajgyűlölő ideológia mögött bibliai próféciák téves értelmezése állt (Dán 9:24). A történelem folyamán 1Mózes 3:16 versére alapozva családon belül is sokszor erőszakot alkalmaztak a nők ellen. Miközben e negyedévben Isten jövendöléseit tanulmányozzuk, engedjük meg az ihletett Szentírásnak, hogy teljesen átvegye elménk és szívünk felett az ellenőrzést, és „megjobbításunkat” és „igazságban való nevelésünket” szolgálja (2Tim 3:16).
Alkalmazás
Alkalmazd a tanulmányt a mindennapi életben az alábbi kérdések és 2Tim 3:15–17 szakaszának segítségével!
1. Összpontosíts a szövegre!
2. Melyek 2Tim 3:15–17 szakaszának kulcsszavai?
3. Beszélgessetek és elmélkedjetek a következő szavak fontosságán: „Szentírás”, „bölcsesség” („bölccsé”), „ihletett”, „tökéletes”.
4. A Szentírás tanulmányozása miért serkenti a kreatív gondolkodást? Mi a szerkezete ennek a szövegnek?
5. Mi a szöveg kontextusa?
Keress másik két bibliai passzust, amely hasonló témát érint (pl.: Zsolt 119:97–104; Jn 5:39)! Azonosítsd a szövegek közti hasonlóságokat és különbségeket! Vesd össze egymással a témákat!
Összpontosíts saját, személyes válaszodra!
2Tim 3:15–17 szakaszában mely szavak utalnak a Szentírás tiszteletteljes olvasásának fontosságára és szükségességére? Például, elmélkedj a következő szavakon, majd beszélgessetek ezekről a csoportban: „Szentírás” (lelki megközelítést feltételez), „ihletett” (ajándék Istentől; a Szentlélek munkája).
A szöveg mely szavai utalnak a racionális és tájékozott olvasás szükségességére? Elmélkedj a következő szavakon, szintagmákon, majd beszéljétek meg ezeket a csoportban: „tudod” (kognitív funkció, tanulással elsajátított információ); „bölcsesség” („bölccsé tehetnek”, a gondolkodás gyakorlata); „(hasznos a) tanításra” (az egyén azon képessége, hogy elfogadja a vezetést és az új tanításokat).
Mely szavak utalnak a kollektív olvasás szükségességére? Elmélkedj a következő szavakon, szókapcsolatokon, majd beszéljétek meg ezeket a csoportban: „gyermekségedtől fogva” (a szülők szerepe); „(hasznos a) megjobbításra” (a szülők és a tanítók szerepe); „jó cselekedet” (a szükségben levők érdekében véghez vitt tett).
Mely szavak utalnak a gyakorlati alkalmazás szükségességére? Elmélkedj a következő szókapcsolaton, majd beszéljétek meg ezeket a csoportban: „az igazságban való nevelésre” (javítja a személyes ítélőképességet). Mely szavak utalnak az erkölcsi éleslátás szükségességére? Gondolj az „igazságban való nevelés” szókapcsolatra. Elmélkedjetek ezen a csoportban, majd beszéljétek is meg!