Általános áttekintés
Első tanulmányunk összefoglalja Isten népe egyiptomi tapasztalatának hosszú történetét, József korától – amikor is Izrael rendkívüli jólétnek örvendett – egészen az irgalmatlan fáraó uralkodásának idejéig, aki elrendelte az összes izraelita újszülött fiúgyermek megölését. Isten azonban nem marad tétlen, amikor a gonosz erői megpróbálják megsemmisíteni az övéit. Ő népe megmentője. Elküldte tehát szabadító eszközét, Mózest, akit a születésekor csodálatos módon megóvott, majd rendkívüli módon, fogadott fiúként, a fáraó családjának részévé tett. Ifjú korában – élete első negyven évében – a legjobb neveltetésben részesült, először az édesanyja gondoskodott róla, majd az egyiptomi magas iskolák. Fel volt készülve az egyiptomi uralkodói trón elfoglalására, minden adottsága megvolt, hogy nagy vezetővé váljon, hibáinak és a gondviselésnek köszönhetően azonban előbb Jetró házában kötött ki, ahol megnősült és juhpásztor lett.
A tanulmány témái:
1. Ünneplésre ad okot, hogy Isten teljesíti ígéreteit és kiárasztja jólétet biztosító áldásait. A hálás szív tudatában van Isten szeretetének és gondoskodásának, és elismeri, hogy Isten az áldás forrása, az Ő közbelépésének köszönhető a jólét és a siker. Ennek dacára, ha nem figyelünk oda, nagyon könnyen szem elől téveszthetjük a tényt, miszerint Istennek és nem önnön megvalósításainknak köszönhetjük jólétünket. Sokan megfeledkeznek erről, és erőt vesz rajtuk az irigység, mindent ellenőrzésük alá akarnak vonni, amivel tönkreteszik Isten munkáját, amit bennük és általuk végez mások megmentésének céljából.
2. Az imádságnak több szerepe van. Az ember imái révén dicséri az Urat jóságáért és irgalmáért; a sebzettek, elnyomottak, kétségbeesettek és bántalmazottak segítséget kérnek fohászaik által Istentől. A gonosz emberek lábbal tiporhatják mások jogait, Isten azonban megígéri, hogy segíteni fog rajtuk.
3. Jó hír: Isten meghallja jelenlétét, megbocsátását és közbelépését kérő kétségbeesett kiáltásunkat. Látja küzdelmeinket, könnyeinket, gyötrelmünket, és válaszol fájdalmas kéréseinkre.
4. Minden elnyomott, üldözött, kizsákmányolt, kiközösített ember képes azonosulni a Kivonulás könyvének eseményeivel. Ezek által a történetek által tudatosul benne, hogy nincs egyedül. Isten vele van, látszólagos hallgatása ellenére. Láthatatlan jelenléte és a Biblia ígéretei lelki békét nyújtanak, és megpróbálják meggyőzni az embert az üdvösség bizonyosságáról.
5. A hűséges Isten megemlékezik Ábrahámmal, Izsákkal és Jákobbal kötött szövetségéről, és betartja, amit ígért, de Ő dönti el, hogy mikor lép közbe. Isten végtelen ideje sokszor ellentétes véges vágyainkkal és elvárásainkkal.
Magyarázat
A szövegre helyezett hangsúly
A Kivonulás könyve nem Mózesről, hanem mindenekelőtt Istenről és a módszeréről szól, amellyel Mózest és Izrael népét vezette. A kivonulás Isten Jákob családjára árasztott áldásával kezdődik: Józsefet mindöszsze hetven ember követte Egyiptomba, számuk a Nílus menti területen azonban rendkívüli mértékben megnövekedett (2Móz 1:7), Isten Ábrahámnak tett ígéretéhez híven (1Móz 15:5).
Izrael népének felvirágzása azonban problémává minősül át. Az új fáraó irigykedni és tartani kezd Izraeltől, ezért ravasz módon rabszolgákká teszi az izraelitákat, nehéz munkára kényszeríti, elnyomja őket. Történelmi szempontból ezek a drámai események a legnagyobb valószínűséggel a XVIII. egyiptomi dinasztia korának végére tehetőek. Ekkortájt emelkedik uralomra a hükszoszok uralkodóháza. Ennek a dinasztiának az első fáraója I. Jahmesz (Kr. e. 1580–1546), aki figyelmen kívül hagyja József megvalósításait (2Móz 1:8), és elkezdi rabszolgasorba taszítani az izraelitákat. Isten népének helyzete gyorsan romlik, a szabad életből és virágzó jólétből hamarosan rettenetes rabszolgaság lesz (2Móz 1:11, 13– 14). A teljes, drámai változás mögött I. Amenhotep fáraó áll (Kr. e. 1553– 1532). A kegyetlen sors ellenére, minél jobban sanyargatják Izraelt, annál inkább nő a népessége (2Móz 1:12), és ezzel egy időben a fáraóra nehezedő nyomás is, hogy nehéz munkára kényszerítve ellenőrzés alatt tartsa Isten népét.
Az egyiptomiak kegyetlensége és elnyomása I. Thotmesz (Kr. e. 1525– 1512) uralkodása alatt hág a csúcsra. Ő az, aki elrendeli minden zsidó újszülött fiúgyermek megölését (2Móz 1:22). Ha az izraeliták Kr. e. 1450 márciusában kezdik meg a kivonulást Egyiptomból, akkor Mózes születése 80 évvel korábbra, azaz Kr. e. 1530ra, I. Thotmesz uralkodásának idejére tehető. I. Thotmesz lánya, Hatsepszut (Kr. e. 1504–1482) örökbe fogadja Mózest. Hatsepszut halálakor Mózes a Midián földjén tartózkodik. Hatsepszut férjének, II. Thotmesznek (Kr. e. 1508–1504) egyik ágyasa fiat szül, ő III. Thotmesz (Kr. e. 1504–1450), aki a kivonulás idején fáraó. II. Amenhotep (Kr. e. 1453–1425), aki III. Thotmesznek nem az első fiúgyermeke, két éven keresztül együtt uralkodik az apjával, fia a tizedik csapás miatt hal meg. IV. Thotmesz fáraó (Kr. e. 1425–1412), aki
II. Amenhotepet követi a trónon, nem a legidősebb fia apjának, ahogy a Szfinxsztélé (Szfinxkőtábla) feliratán is olvasható. A bibliai adatok összeegyeztethetők a biblián kívüli forrásokban található adatokkal.
Mózes egyiptomi neve beleillik a kor egyiptomi névadási hagyományaiba (a Thotmeszszel megegyező nevet viselt, melynek jelentése: v-miből született, v-miből kivett). Teljes neve valószínűleg Hapimosz (Hapi lévén a Nílus istene). Amikor azonban önmagára utal, vagy isteni ihletre ír, Mózes elhagyja nevének előtagját, amivel azt hangsúlyozza, hogy nem szeretné, ha a személyét a Nílus istenével hoznák kapcsolatba.
Mózes születése (2Móz 2:1–10) mérföldkő Izrael történetében. Isten népe a rabságból való szabadulásért fohászkodik. Isten Mózes születésével válaszol a kétségbeesett helyzetben lévő izraeliták imáira. Isten csodálatos közbelépése Mózes életének védelmében – e speciális körülmények között – csakis szülei és nővére együttműködése folytán valósulhat meg. Isten emberi eszközöket használ fel céljai megvalósítása érdekében.
Nehézségeink és szenvedésünk sötétjében tekintetünket szegezzük Istenre! Bízzunk vezetésében és bölcsességében, mert Ő sosem hagyja cserben gyermekeit, velük van az elnyomásban és az üldözésben. Együtt szenved velük. Ézsaiás próféta joggal jelenti ki, hogy Istent elszomorítják a nehézségeink (Ézs 63:9). Együttérzése erős és visszavonhatatlan. Szenvedésünkben Ő is szenved, nehézségeinket látva Ő is elszomorodik. Az igazságért szenvedő üldözöttek oldalán áll (Mt 5:10). Irgalmas és kegyelmes; hosszan tűr: kereszten vállalt szenvedésével és halálával biztosította a megmentésünket, az elnyomók, bántalmazók és gonosztevők jutalma viszont a végső megsemmisülés lesz. Ebben a kontextusban elmélkedjünk Ellen White mélyreható mondatain: „Az eljövendő életben világosságra kerülnek azok a titkok, amelyek itt bosszantóak voltak és csalódást okoztak. Látni fogjuk, hogy a látszólag meg nem hallgatott imáinkat és meghiúsult reményeinket életünk legnagyobb áldásai közé sorolhatjuk” (A nagy Orvos lábnyomán, 474. o.).
A két héber bába, Sifra és Puá a hűség példaképei. Mivel félték Istent, nem volt miért tartaniuk a fáraó haragjától. Nem voltak hajlandóak
„balesetszerűen” kioltani a zsidó újszülött fiúgyermekek életét. Tudták, hogy az élet Isten ajándéka, ezért nem engedelmeskedtek a fáraó rendeletének.
A Biblia nem sokat árul el Mózes első 40 életévéről (ApCsel 7:23), a következő öt lényeges részletet leszámítva: (1) Mózes a fáraó lányának fogadott fia lesz; (2) felnőttként megöl egy zsidót ütlegelő egyiptomit; (3) szóváltásba elegyedik egy zsidó nemzettársát bántalmazó zsidóval; (4) az incidenseket követően Midián pusztájába menekül, ahol a pap Jetrónál lel menedéket, majd feleségül veszi ennek lányát, Cipporát; és
(5) fia születik, név szerint Gersom.
E heti tanulmányunk központi gondolatát a következő mondat tartalmazza: „Megemlékezék Isten az Ábrahámmal, Izsákkal és Jákobbal kötött szövetségéről” (2Móz 2:24). Isten hűsége a szövetségében megfogalmazott ígéreteit tekintve stabilitást eredményez a közte és népe közti kapcsolatban. Hűtlenségünk ellenére megtartja a szövetség rá vonatkozó részét. Isten testamentuma törvényes kapcsolatot létesít közte és az Őt követők között.
Mindezek ellenére, Istennek a szövetségében elhangzott ígérete látszólag nem teljesült, hiszen Izrael népe szenvedett. Isten kijelentése, miszerint „megemlékezik a szövetségről”, nem jelenti azt, hogy kihagyott volna a memóriája, vagy hogy megfeledkezett volna Izraelről, az általa választott időpontban ugyanis közbelépett népe érdekében. Isten a szavát adta Ábrahámnak, hogy nagy nemzetté teszi. Ennek az ígéretnek a teljesedéseként Isten közbelép, és kiszabadítja a sanyargatottakat. Felszabadítja Izrael népét, mert megígérte, hogy megáldja Ábrahám leszármazottjait.
2Mózes 2:24–25 verseiben az Istenre utaló Elohim szó négyszer szerepel. Elohim erős Isten, aki négy cselekvést végez: „meghallá Isten”,
„megemlékezék Isten”, „megtekinté Isten”, „gondja vala rájuk Istennek”. Ez a két bibliaszöveg hangsúlyozza, hogy Isten tisztában volt a helyzettel, gondoskodott a népről, és cselekedett az érdekében. Meg fogja változtatni a történelem menetét, mert eljött közbelépésének ideje. Isten az Ő irgalmában nemet fog mondani az elnyomásra, és felszabadítja követőit, hogy hálából szolgálják Őt. Isten kegyelme tehát diadalt arat az erőszak, az elnyomás és a rabszolgaság felett.
Alkalmazás
1. Hogy érzed magad, amikor az emberek átnéznek rajtad, megbántanak, kihasználnak, visszaélnek a személyeddel? E mély csalódások és szenvedések segíthetnek együtt érezni hasonló tapasztalatokat átélő emberekkel. Hogyan bátoríthatod őket? Mi a legjobb gyógymód az életben megélt csalódásokra?
2. Hogyan szállhatsz szembe hatékonyan a munkahelyeden, gyülekezetedben tapasztalt visszaélésekkel?
3. Képzeld el, mi történt volna, ha Mózes és Miriám szülei nem bíztak volna Istenben, és nem lett volna bátorságuk elrejteni a kisded Mózest? Mi történt volna Isten tervével? Hogyan reagált volna Isten ebben a hipotetikus helyzetben? Egy másik „Mózest” hívott volna el a küldetés végrehajtására?
4. Hogy történhetett meg, hogy Mózes – miután fényűző, pogány körülmények közt élt – Isten népével együtt vállalta a szenvedéssel teli életet?
5. Nem kell félniük megállni földi uralkodók előtt azoknak, akik Istent imádják. Számukra az Úr akarata az első az életben, ezért bátran, merészen mennek előre, miközben megtartják Isten parancsolatait. Hogyan értelmezendő az állítás, miszerint Mózes nem félt a fáraótól, viszont félte a jó Istent? Mivel magyarázod Zsidók 11:27 versének paradox kijelentését: „[Mózes] hit által… nem félvén a király haragjától, mert erős szívű volt, mintha látta volna a Láthatatlant.”? Hogyan látható a láthatatlan Isten?