Általános áttekintés
Az egyetemes konfliktus naponta minden embert érint, nincs nap, hogy a világegyetem ne szenvedne miatta. Sátán megpróbálja önhatalmúlag, erőszakosan kisajátítani az imádatot, amely Istent illeti meg, de Isten végül legyőzi őt.
A tanulmány témái
1. A kozmikus konfliktus nem a mindenható erők dualista csatája. Az egyetemes harc középpontjában Isten jellemének erkölcsi tökéletessége áll. A konfliktus nem két, egyformán független hatalom véget nem érő összecsapása, mivel egyrészt Lucifert Isten teremtette, másrészt pedig Lucifer döntött úgy, hogy helyet ad szívében a kételynek a Teremtő jellemét illetően.
2. Isten népe része ennek az egyetemes konfliktusnak. Az egész univerzum érzi ennek a nagy küzdelemnek a hatásait. A mennyben Krisztus volt Lucifer lázadásának célpontja. A pusztában Sátán megkérdőjelezte Jézus Istenfiúságát, de minden kísértés ellenére Jézus győzött, és hatalmában áll Isten fiaivá és leányaivá tenni bennünket.
3. Az egyetemes konfliktust nem lehetett korábban lezárni. Eljön majd a nap, amikor Isten véget fog vetni a bűnnek. Időközben azonban a gonosznak lehetősége volt érettségre jutnia, hogy az isteni kormányzás elleni hamis vádjairól lehulljon a lepel minden teremtett lény előtt.
Alkalmazás: Naponta szembesülünk a kozmikus konfliktus hatásaival. Ennek köszönhetően hogyan vágyhatunk tudatosan arra, hogy minden pillanatban Istentől függjünk?
Magyarázat
A kozmikus konfliktus nem a mindenható erők dualista csatája
A különböző vallások és filozófiai körök a kozmikus konfliktus eltérő változatait hirdetik. Egy ilyen befolyásos, nem keresztény változat a dualizmus. C. S. Lewis szerint „a dualizmus az a hit, amelynek értelmében minden dolog mögött két, független, egyenlő erőt képviselő hatalom áll szemben egymással; az egyik fél a jó, a másik fél pedig a rossz; továbbá a világegyetemünk a küzdőtér, ahol ezt a véget nem érő harcot vívják egymással.” Azt állítani, hogy ezek a hatalmak egyformán függetlenek, azt feltételezi, hogy „mindkettő örök idők óta létezik” (Mere Christianity, The Macmillan Co., New York, 1960, 33–34. o.). A Szentírás azonban nem ilyen dualista konfrontációról tanúskodik. A Biblia perspektívájában Lucifert „Isten teremtette; valamikor jó volt, de aztán rossz útra tért.” A dualizmushoz hasonlóan a keresztény szempont az, hogy a „világegyetem háborúban áll”, viszont a dualizmustól eltérően a kereszténység „nem hisz abban, hogy ez független hatalmak összecsapása lenne. Ez egy egyetemes polgárháború, egy lázadás, és mi az univerzum egy lázadók által elfoglalt részében élünk” (Mere Christianity, 36. o.).
Következésképpen szó sincs arról, hogy két független, mindenható hatalom küzdene egymással egy egyetemes konfliktusban, itt a teremtett lényeknek a Teremtő elleni lázadásával van dolgunk. Annak értelmében, amit 1Mózes 3. fejezetéből megtudunk a hitegető kígyó szerepéről, a nagy küzdelem Isten jellemére összpontosít, ahogyan azt a Tízparancsolat tükrözi. Más szavakkal: méltó Isten a bizalomra, bízhatunk a szavában? E két kérdés nyilvánvalóan lényeges a vele való szeretetteljes kapcsolat tekintetében. Gyakorlatilag lehetetlen szereteten alapuló, mély kapcsolatot kialakítanunk valakivel, akiben nem bízunk meg.
Lucifer Isten elleni lázadása az egyetemes konfliktus kezdetét jelzi a mennyben, erről olvashatunk
Ézsaiás 14:12–15 és
Ezékiel 28:12–19 szakaszaiban. Egészítsük ki ezeket az igei részeket 1Mózes 3. és
Jelenések 12. fejezetével! Habár az említett ézsaiási és ezékieli igék közvetlenül utalnak Babilon, illetve Tírus királyára, „mindkét igei passzusban tetten érhető az átmenet a földi uralkodók konkrét, helyi, történelmi területéről a természetfeletti, mennyei szférába, amely bemutatja Lucifert/ Sátánt és a nagy küzdelem kezdetét” (Richard Davidson: „Cosmic Narrative for the Coming Millennium”,
Journal of the Adventist Theological Society, 11/1–2, 2000, 107. o.). Lucifer/Sátán lényegében Isten szintjére akar felemelkedni, pontosabban el akarja bitorolni Isten magas státuszát és hatalmát anélkül, hogy szerető jellemét is el akarná sajátítani. Lucifer „kereskedése bősége”, rágalmazás (
Ez 28:16) és hazugság (
1Móz 3:4;
Jn 8:44) útján próbál meg hatalomra jutni.
Isten népe része az egyetemes konfliktusnak A nagy küzdelem Lucifer Isten elleni lázadásával kezdődött a menny ben, majd az egész világegyetemre kiterjedt. Pontosabban, Lucifer elhitette a mennyei angyalok egy részét, majd elhitette az embert is, „az egész föld kerekségét” (
Jel 12:7–9; 1Móz 3). Mivel Éva elbukott az ördög kísértése nyomán, és Ádám önszántából követte őt, földünk az egyetemes viaskodás színterévé vált. A bűnös világban az ember életét is a nagy küzdelem jellemzi. Más szavakkal, az emberek naponta szembesülnek a kozmikus viaskodás létével és hatásaival. Nyilvánvaló módon ez a forgatókönyv valósul meg Isten népe történetében is, amit a teljes Szentírás bemutat nekünk.
Ha Krisztus már a mennyben Lucifer támadásának a célpontja volt (
Jel 12:7; ld. Ellen G. White:
Pátriárkák és próféták, 1. fejezet [„Miért engedte meg Isten a bűnt?]), a földi megváltói státuszából kifolyólag, és mivel Isten népe új képviselőjeként, a második Ádámként lépett a nagy küzdelem színterére (
Róm 5:14; 1Kor 15:22, 45), a testet öltött Krisztus ellen Sátán még erőteljesebb támadást intézett a pusztai megkísértés alkalmával.
Lukács evangélista Krisztus megkísértésének története előtt – keresztsége narrációja keretében – megemlíti Krisztus mennyei származását („Te vagy amaz én szerelmes Fiam, te benned gyönyörködöm” [
Lk 3:22]), majd bemutatja a nemzetségi táblázatát, Jézustól, a József Fiától viszszafelé (
Lk 3:23) egészen Ádámig, Isten fiáig (
Lk 3:23–38). Figyelembe véve a származás paradigmája kifejezéstárának kontextusát, az evangélium figyelmes olvasója/hallgatója látja, hogyan kezdi meg Sátán a pusztában a kísértését: kétségbe vonja, hogy Jézus valóban Isten Fia (ld.
Lk 4:3), ami voltaképpen annak a megkérdőjelezése, amit a mennyei szózat pár igeverssel előbb kijelentett (
Lk 3:22). Ha Ádám fontos „tájékozódási pont” Jézus genealógiájában, amely közvetlenül a kísértés leírása előtt olvasható, szembeötlő hasonlóság fedezhető fel Jézus megkísértése és Éva édenkerti megkísértése között. Éva kételkedett Isten egy világos, számára és a férje számára tett közvetlen kijelentésében (ld.
1Móz 3:1, 4), amely a jó és gonosz tudása fájának gyümölcséből való fogyasztás következményeire hívta fel a figyelmüket (ld.
1Móz 2:17).
Mindenesetre, a pusztai megkísértés jó híre az, hogy Jézus – a második Ádám – által az emberiségnek egy teljesen más története van: Ádám elbukott az Édenkertben, Jézus viszont győztesként került ki a pusztai megkísértésből. Győzelme Isten fiai és leányai előtt új távlatokat nyitott meg az egyetemes konfliktusban, abban az értelemben, hogy Krisztus az új Ádám, az emberiség új családfője.
Máté evangéliumában a megkísértés narrációja rögtön Jézus keresztségének elbeszélése után következik. Míg Lukács Ádámra utalt, addig Máté úgy tűnik, hogy Izrael népére gondol. A nemzetségi táblázat Ábrahámra és Dávidra összpontosít (
Mt 1:1–17), a gyermekek megölésére kiadott rendelet pedig Mózes történetét eleveníti fel (
Mt 2:13–16).
Az Izrael népével való összehasonlítás jelentőségteljesebbé válik, amikor megértjük, hogy Jézus az összes válaszát a pusztai kísértő kérdéseire a Szentírásból, Izrael pusztai vándorlásának tapasztalatából merítette (
5Móz 8:3; 6:16; 6:13). Röviden: ott, ahol Izrael elesett, Jézus győzött, ami új horizontot nyit meg Isten népe számára a nagy küzdelemben, amint Krisztus reprezentatív módon átveszi egy új Izrael helyét.
Az egyetemes konfliktust nem lehetett korábban lezárni
A búza és a konkoly példázata
Máté 13:24–30 szakaszában az egyetemes konfliktus jelenlétét jelzi Jézus mennyországról szóló tanításaiban. Az ellenség képes elvetni a konkoly magvát a búza (a jó magvai) közé, hogy együtt növekedjen vele. A rossz magok elvetése nemcsak rossz cselekedet, hanem megtévesztő is, mivel bármilyen helyreállító beavatkozás – a konkoly kitépése – magát a búzát is veszélynek teszi ki (
Mt 13:29). Ebből az okból kifolyólag a szükséges megkülönböztetésnek és különválasztásnak várnia kell egészen az aratásig vagy az utolsó ítéletig (
Mt 13:30). Érdemes megjegyezni, hogy Ellen G. White Isten Lucifernek a nagy küzdelem kezdeti, mennyei szakaszában adott válaszához fűzött magyarázata is ugyanazt a bibliai elvet tükrözi, amely a búza és a konkoly példázatában is kifejezésre jut. Prófétanőnk megmagyarázza, hogy miért nem semmisítette meg Isten azonnal Sátánt: „A csaló befolyása nem szűnt volna meg teljesen, és nem semmisült volna meg egészen a lázadás szelleme. A bűnnek be kellett érnie. Sátánnak az egész világegyetem érdekében, amelynek korszakai szünet nélkül peregnek, alaposabban ki kellett bontakoztatnia elveit, hogy az Isten kormányzása elleni vádját igazi megvilágításban lássa minden teremtett lény, és hogy Isten igazságossága, irgalma és törvényének változhatatlansága örökre vitán felül álljon” (
A nagy küzdelem, 499. o.).
Alkalmazás
1. Hogyan magyarázhatnád meg egy hitetlennek az egyetemes küzdelem természetét, figyelembe véve a tényt, hogy mindannyian szembesülünk ennek a konfliktusnak a hatásaival?
2. Miközben azon elmélkedünk, hogy Isten hogyan kezeli az ördög hamis vádjait, lenyűgöz szerető és bizalomra méltó jelleme. Gyülekezeti kapcsolataink hogyan tükrözik Istenünk szerető jellemét?
3. A szeretet és a bizalom valaki iránt az illető személy erkölcsi jellemétől függ. Milyen erényeket kell ápolnod az életedben, hogy meglátsszék rajtad Isten jelleme?
4. Amikor az emberek eltávolodnak Istentől, megváltozik a felfogásuk Isten jellemét illetően. Ennek a veszélynek az elkerülése érdekében hogyan lehetünk határozottabbak abban, hogy megtapasztaljuk Isten jelenlétét, és másokkal is megosszuk tulajdonságait és szerető jellemét?