Általános áttekintés
Az utóbbi két hétben jövendő próféciákra utaló bibliai történetekről és zsoltárokról tanultunk. Ezek a jövendölések azonban csupán közvetett észrevételek voltak, amelyek felkészítenek a prófécia üzenetének befogadására és megértésére. E heti tanulmányunkban figyelmünk kifejezetten a vég idejéről szóló jövendölésekre fókuszál. Ne feledjük: a Biblia nem egy szép elbeszéléseket tartalmazó könyv, amit a jókedvünk biztosításának céljából írtak. A Szentírás több, mint lelki és erkölcsi fejlődést előmozdító szöveggyűjtemény. Egyedisége reményt adó üzenetében rejlik: Isten meg fogja szabadítani a világot az idők végén.
A remény üzenete különböző formában jelenik meg a Szentírásban. Dániel és a Jelenések könyve a világ végső sorsára összpontosít. A két könyv kapcsolatban áll egymással, ezért együtt kell tanulmányozni őket. E heti leckénk előbb a próféciai események általános egymásutániságát érinti, ahogyan az Dániel „állóképről” szóló jövendölésében feltárul előttünk (Dán 2:31–45), majd elemezni fogjuk az emberiség történelme utolsó napjainak eseményeit. Látni fogjuk, hogy Dániel próféciája miként leplezi le a gonosz hatalmát és gondolkodásmódját, amelyet már szemléltettek Babilon királyai (Dán 3). A prófécia Dániel 7. és 8. fejezetének kis szarvában, valamint a Jelenések 13. és 14. fejezetének fenevadjában teljesedik be.
Magyarázat
Bábel mentalitása
Dániel könyve egy Bábel tornyára történő utalással kezdődik. Amikor Nabukodonozor Jeruzsálem elleni támadásáról ír, a próféta az ősrégi és ritka Sinar szót említi meg, pontosan annak a helynek a nevét, ahol a munkások a Bábeltornyot építették (1Móz 11:2; Sineár). Ez a pontos említés már a könyv elején sejteti a bibliai szerző szándékát, hogy Nabukodonozor kezdeményezését – hogy magával vigye Babilonba (Sineárba) a zsidókat – a Bábeltorony építésével hozza összefüggésbe.
Dániel 2. könyvében ugyanannak a babiloni királynak látomása van, ami igencsak felkavarja a lelki nyugalmát. Dánielt kérték meg, hogy értelmezze az álmot, aki meg is magyarázza a királynak, hogy az egek Istene azért küldött neki látomást, hogy tudatosítsa benne „szíve gondolatait” (Dán 2:30). Nabukodonozornak valóban ugyanolyan volt a gondolkodása, mint a Bábeltorony építőinek. Elhozatta a jeruzsálemi templomból az edényeket és a saját templomába vitette, amivel tulajdonképpen azt a szándékot bizonyította, hogy át akarja venni Isten helyét. Dániel tehát már a könyv elején feltárja az álom kulcsát. Az álom elsősorban a király specifikus, bábeli gondolkodásmódját érinti. Később, Dániel 3. fejezetében, Nabukodonozor viselkedése igazolni fogja mindezt (lásd lentebb). Valójában ez a leleplezés képezi a föld birodalmairól szóló prófécia központi témáját.
Első válaszában Dániel kiemeli Nabukodonozor büszkeségét és az általa gyakorolt bitorló hadviselést: egyrészt a megszokott „királyok királya” megnevezéssel szólítja meg Nabukodonozort, amely titulus isteni jelleget kölcsönzött tisztségének, mintha ő lett volna az a király, aki más birodalmak felett is uralkodik; másrészt Dániel az „egek Istenét” egyértelműen az egyetlen Királyként azonosítja, akitől Nabukodonozor a birodalmát kapta (Dán 2:37). Dániel úgy jellemzi a királyt, mintha ő maga lenne a Teremtő (ami a Nabukodonozor felfogását is tükrözi); ugyanakkor emlékezteti Nabukodonozort, hogy az egek Istene az, aki mindent a rendelkezésére bocsátott (Dán 2:38).
Ezután Dániel bejelenti, hogy a következő világbirodalmak alacsonyabb rendűek lesznek a Nabukodonozoréhoz képest, újból érzékeltetve, hogy ezek is emberi és mulandó birodalmak lesznek, akárcsak az ő személye és a birodalma, Babilon. Jelentős szempont, hogy a birodalmak végét ugyanaz a mentalitás jellemzi, ami a Bábelt is meghatározta: a birodalmak vezetői megpróbálják egyesíteni a területeiket és megerősíteni a hatalmi pozícióikat, ahogy ezt a Bábeltorony építői is megkísérelték (1Móz 11:4).
Figyelemreméltó tény, hogy az elegyítésre tett erőfeszítés fontosabb jellemzőinek szemléltetésekor a látomásban egy építkezési anyag – az agyagcserép – szerepel. Az agyagcserép képviseli az eszkatológiai hatalmak egyikét, amely rögtön a pogány Róma eleste után emelkedett fel (Dán 2:41), és egészen az idők végéig tart az uralma, amit az Isten országának megalapítását kifejező mondatból sejteni lehet: „És azoknak a királyoknak idejében támaszt az egek Istene birodalmat, mely soha örökké meg nem romol” (Dán 2:44).
Ennek az eszkatológiai hatalomnak ugyanolyan ambíciói vannak, mint Bábel építőinek (átvenni Isten helyét), és ezt a tényt az agyagcserép jelenléte fejezi ki, amely ezt a hatalmat képviseli – a Bibliában gyakran az emberrel vagy az emberiséggel összefüggésben (Ézs 29:16; Jer 18:2; Róm 9:20–21, stb.). Míg a többi fémek és anyagok emberi politikai erőket képviselnek, az agyag egy különböző, spirituális hatalom, amely isteni eredetűnek állítja magát. A látomás utolsó jelenetében – amely az összes előbbi birodalom megsemmisítésében csúcsosodik ki – az agyagcserép a fémek sorában középütt helyezkedik el: „… a kő… szétzúzá a vasat, rezet, cserepet, ezüstöt és aranyat” (Dán 2:45). Az agyag központi, csúcsszerű elhelyezkedése mintha összesítené az összes világi birodalom törekvéseinek lényegét, ami nem más, mint Isten mennyei előjogainak elbitorlása.
Bitorló hatalom
Dániel 3. fejezetében Nabukodonozor azonnal és ironikusan hitelteleníti az ítéletet, amelyről az álma során tudomást szerzett. Kétségkívül nagy erőfeszítéseket fog tenni annak érdekében, hogy átvegye az egek Istenének helyét. Az álom egyértelműen rámutat arra, hogy „támaszt az egek Istene birodalmat, mely soha örökké meg nem romol” (Dán 2:44). Isten akaratával ellentétben Nabukodonozor egy arany állóképet állíttat fel, amely egyedül őt, „az aranyfejet” képviseli (Dán 2:38). Csakhogy Nabukodonozor nem elégszik meg azzal, hogy az aranyfej legyen, ahogy az álom is értésére adta; örök életű királynak tartja magát, akinek birodalma örökké fennáll, ezt volt hivatott közölnie a világgal a masszív arany szobornak. Nabukodonozor lényegében azért csináltatta” az őt ábrázoló aranyszobrot, hogy mindenki tudtára adja: átveszi Isten örök birodalmának helyét. Figyelemreméltó a „ csináltat” ige használata. A Nabukodonozor által vágyott bitorlás története azonban ezzel még nem ér véget.
Nabukodonozor következő lépése mindazok kegyetlen üldözése, akik nem voltak hajlandók meghajolni az aranyszobor előtt. A narráció szerint három zsidó férfi megtagadja az állókép imádását, amire halálbüntetéssel – az „égő tüzes kemencébe” vetéssel (Dán 3:6) – fenyegetik meg őket. Mindenféle stratégiával próbálkoznak, de nem tudják meggyőzni a zsidókat. Az „égő tüzes kemence” a szobor talapzata előtt állt. A birodalmi igazgatás minden szintjén a népesség ellenőrzésére törekednek. A tömegkommunikációnak, a művészetnek és a zenének köszönhetően az események híre a birodalom minden zugába eljut.
A Szentírás feljegyzései szerint a három zsidó férfi nem tért el azon meggyőződésétől, hogy hűséges maradjon Istenhez. A szobor előtt meghajlók (Bábel) és az Istent imádók (a hűséges három zsidó férfi) tábora világosan elkülönült egymástól. Bábel közössége zajos: „És a hírnök hangosan kiálta” (Dán 3:4); ezzel szemben az Istent követők csoportja hallgat: „Nem szükség erre felelnünk néked” (Dán 3:16). Bábel erőt demonstrál: fejedelmek, helytartók, kormányzók, bírák, kincstartók, tanácsosok, törvénytevők és tartományigazgatók alkotják sorait; Isten tábora viszont alázatos, rangban szerény emberekből áll, mindössze azt olvashatjuk róluk, hogy „vannak zsidó férfiak, akiket a babiloni tartomány gondviselésére rendeltél” (Dán 3:12). Bábelt sokan képviselik: „mind a népek” (Dán 3:7); Istent mindössze „három férfiú” (3:23). Nabukodonozor imádói a jelenben élnek: „Azért mihelyt hallák mind a népek… leborulának” (3:7); Isten imádói a jövő felé irányítják tekintetüket: „Istenünk… ki tud minket szabadítani” (3:17). A Bábel eszmeisége szerint élők legalisták, akik félelemből és személyes érdekektől vezérelve imádják a szobrot; az Isten törvényét tiszteletben tartók azonban kegyelemből imádják az Urat, még akkor is, ha esetleg úgy dönt, hogy nem menti ki őket a tüzes kemencéből (3:18).
A kis szarv és a fenevad Bábel specifikus gondolkodásmódja, amely az agyagcserép hatalmát jellemezte, újra megjelenik a kis szarv esetében, Dániel 7. és 8. fejezetében. Ezúttal azonban a bitorlás és az üldözés erősebb és kifejezettebb.
Ahogy az agyag, úgy a kis szarv is isteni tulajdonságokkal rendelkezőnek tartotta magát, gőgje és bitorló magatartása pedig még az agyagénál is kifejezőbb (Dán 7:25), az ő esetében is összefüggés van a bitorlás és az üldözés között (Dán 8:24–25).
A Biblia utolsó könyve ugyanezt az apokaliptikus forgatókönyvet ismétli meg, azonban különböző szimbólumokat alkalmazva. Közvetlenül a Dániel 7. fejezetében látott állatokat követően, az apokaliptikus kinyilatkoztatás egy bitorló erőt – egy fenevadat – azonosít. Dániel 7. és 8. fejezetének kis szarvához hasonlóan ez a fenevad azt állítja magáról, hogy isteni tulajdonságokkal rendelkezik (Jel 13:4), és üldözi Isten népét (Jel 13:5, 7). E jövendölés gyors áttekintése azért szükséges, hogy megértsük a figyelmeztető prófétai szót, és bátorítsuk Isten népét (2Tim 1:7).
Alkalmazás
1. A kis szarv és a fenevad egyértelműen egy jól beazonosítható történelmi entitás: a Katolikus Egyház. Milyen magatartást kellene tanúsítanunk katolikus polgártársaink iránt? Azonosítsd Bábel specifikus gondolkodásmódját a történelemben (a Katolikus Egyház és a totalitárius – nemzetiszocialista és sztálinista – rendszerek esetében egyaránt)! Elemezd a lehetséges bábeli mechanizmusokat gyülekezetedben és személyes jellemedben, kapcsolataidban, családod vagy munkahelyi közösséged körében, valamint alkalmazottaidhoz, házastársadhoz, gyermekeidhez való viszonyulásodban! Hogyan térhetünk át a babiloni mentalitásról a bibliai gondolkodásmódra?
2. Hasonlítsd össze Bábel táborát a három zsidó férfi táborával, és vond le a tanulságokat, amelyeket alkalmazhatsz az életedben! Hogyan befolyásolja ez az összehasonlítás a gyülekezeted életét? Mit tanulhatunk ezekből a példákból az istentiszteleteinkre vonatkozóan? A mód, ahogyan éneklünk, zenélünk és prédikálunk a gyülekezetben, milyen hatást gyakorol áhítati szertartásainkra? Mit tanulhatunk abból a megállapításból, hogy Isten tábora mindig kisebbségben van? Hogyan alkalmazható ez az igazság a többség által hangoztatott érvre a teológiai igazság védelmében?
3. Beszélgess a csoportod tagjaival arról, hogy sokszor úgy érezzük, nagyobb szükségünk van a jövővel foglalkozni, mint a jelennel. Hogyan befolyásolja erkölcsi döntéseidet (például a párválasztás terén) a jövő felé orientált gondolkodás? Milyen befolyása lenne a jelenorientált mentalitásnak? A jövő felé irányított perspektíva arra kötelez, hogy számoljunk cselekedeteink következményeivel. A jelenre szorítkozó, azonnali jutalmat váró mentalitás felületes, önző és anyagias, s végső soron veszélyes számunkra és mások számára egyaránt.