Általános áttekintés
A Biblia közepe táján elhelyezkedő zsoltárok bizonyságtételek arról, ahogyan az Ótestamentum korában élő izraeliták imádkoztak és istentiszteleteiket megtartották. Nemcsak a papok imádkoztak, énekekkel dicsőítették Istent az egyszerű emberek, költők és királyok is. A dicsőítés mellett azonban keserves könnyhullatások közti kiáltások is elhangzottak az isteni ítéletért és üdvösségért. A zsoltárokban a korabeli Izrael népének szenvedése tükröződik, azonban ezekben a képekben végidőre utaló képek is felsejlenek, amikor a nagy Ítélő végre eljön, válaszképpen a népek kívánságára. Számos bibliakutató felfigyelt ezeknek a zsoltároknak az eszkatológiai jellemzőire.
A következő két tanulmányban elemezni fogjuk ezeket a szent költeményeket és himnuszokat, hogy felfedezzük a számunkra, végidőben élők számára elrejtett üzeneteket. Gondolni fogunk szenvedéseinkre, frusztrációinkra és fájdalmas tapasztalatainkra, mintegy válaszként Isten hallgatására. Keresni fogjuk a békét a szenvedés és háborúk korszakaiban. Együtt fogunk sírni a zsoltárok szereplőivel, ugyanakkor megvigasztal és megerősít minket a reménység, amint feltárul előttünk Isten ígéretének valósága és bizonyossága. Végső válaszunk akkor az lesz, hogy leborulunk az Úr előtt és imádjuk Őt. Akkor fogjuk megérteni igazán Izrael népe kívánságának mélységét és jelentőségét. De ami még fontosabb: tudatára ébredünk annak, hogy mennyire relevánsak ezeknek a papoknak és költőknek az énekei számunkra, végidőben élők számára.
Magyarázat
A profetikus üzenet „lelkébe” vezető utazáshoz négy zsoltárt választottunk: a 122. zsoltárt égető és megindító felhívásáért: „Könyörögjetek Jeruzsálem békességéért” (6. vers); a 15. és a 24. zsoltárt, mivel mindkettő értetlenséget fejez ki az Úr távolmaradása miatt, és ugyanazokat a felkavaró kérdéseket teszi fel: „Kicsoda lakozhatik szent hegyeden?” (15:1); „Kicsoda megy fel az Úr hegyére?” (24:3); valamint az 51. zsoltárt a benne elhangzó remegő könyörgésért az Úr templomi jelenlétében:
„Tiszta szívet teremts bennem, ó, Isten!” (Zsolt 51:12).
A 122. zsoltár: Jeruzsálem békessége
Habár a 122. zsoltárt Dávidnak tulajdonítják, számos bibliakutató kétségbe vonja Dávid szerzői voltát, mivel utalás történik a zsoltárban „az Úr házára” (122:1, 9). Úgy tartják, hogy Dávid nem említhette meg a zsoltárban az „Úr házát”, azaz a jeruzsálemi templomot, mivel a templom abban az időben még nem volt felépítve. Csakhogy a Dávid korabeli „gyülekezés sátorát” is gyakran nevezték az „Úr házának” (1Sám 1:7, 24; Bír 19:18). Amit ez az érvelés figyelmen kívül hagy, az az, hogy a Mórijahegyét – amely a későbbiekben Jeruzsálem helye lesz – gyakran nevezték „az Úr hegyének” a korai bibliai történelemben (1Móz 22:14). Az „Úr háza” és „Jeruzsálem” fogalmai következésképpen lelki vonatkozásban értelmezendőek, ami túllépi Dávid tulajdonképpeni korát. Miközben arról olvasunk, hogy Dávid Jeruzsálem békességéért imádkozik, az ihletésnek köszönhetően a földi Jeruzsálemet a mennyei város szemléltetéseként értelmezzük, és arról a békéről és ítéletről álmodunk, amely a nap sugaraihoz hasonlóan a föld minden tájára eljut, áldásképpen a föld minden népére kiárad (1Móz 22:17–18; vö. 12:3).
A harcos Dávid Jeruzsálem békességére gondol, ami azt sejteti, hogy a világ hadat visel Jeruzsálem ellen. A próféta előtt az armageddoni esemény lebeg, ahogyan azt Jelenések 16:16 és Dániel 11:45 verse megjövendöli. Az Armageddon név jelentése „a gyülekezés hegye”, és az Úr hegyét jelöli, ahol Isten népe imádat céljából gyűl össze. Ez a „gyülekezet” az Isten népe megtámadására összesereglő népek hadát is jelenti. Az Úr hegye kifejezés a szimbolikus értelmezés szintjén a lelki Siont, a lelki Jeruzsálemet jelenti. Dávid tehát profetikus vonatkozásban látja, hogy a világ békéje, áldása és megmentése Jeruzsálem békéjétől függ, következésképpen arra buzdít, hogy Jeruzsálem békességéért imádkozzunk.
A 15. és a 24. zsoltár: az Úr hegye
A 15. és a 24. zsoltárban szereplő kérdés ugyanarra az eseményre, éspedig „az Úr szent hegyének”, a mennyei Új Jeruzsálemnek az elfoglalására vonatkozik. A két zsoltár válasza azonban különbözik egymástól. A 15. zsoltárban az emberi tényezőre és az Isten népéért való törődésre helyeződik a hangsúly. Az igazak bemutatása itt ellentétben áll az Isten népét (az „igaz nemzetséget”) üldöző gonoszok 14. zsoltárban történt leírásával (14:4). Isten népe az Úr „bizodalmát” keresi (14:5–6; egyéb fordításokban, pl. a Cornilescuváltozatban: „szabadulását”, ford. megj.), és vágyik az általa felajánlott szabadítás után, amely „vajha eljőne Sionból” (14:7).
A 15. zsoltár ugyanezt az irányvonalat követi, ennélfogva adja magát a kérdés: „Uram, kicsoda lakozhatik szent hegyeden?” (15:1). Ahhoz, hogy megválaszolja ezt a kérdést, a zsoltáríró Isten népének tagjaira utal, akik az előző zsoltárban bemutatott törvénytelenektől eltérően a Tízparancsolatnak megfelelő magatartási elvek szerint élnek. Három elv ezek közül pozitív (15:2), hét pedig negatív (15:3–5). Az első elv magába foglalj az összes többit: „Aki tökéletességben jár…” (15:2). A héber tamim szó jelentése „tökéletességben”, „tisztességgel”, „színlelés nélkül”, ami hiteles vallásgyakorlatot jelez, amelyben nincs hamisság vagy hitszegés. Isten népe vallásának alapja az Úr félelme, amely a zsoltár 4. versében fogalmazódik meg. Megjegyzendő továbbá, hogy ezek az elvek lényegében erkölcsi bizonyosságok, és arra vonatkoznak, ahogyan másokhoz viszonyulunk, és negatív magatartásbeli megnyilvánulásokra – a hazugságra (15:2), a rágalmazásra (15:3) és a kamatot felszámoló kölcsönadásra (15:5) – utalnak.
A 24. zsoltár a 15. kiegészítése. Míg az 15. zsoltár egzisztenciális távlatokra világít rá, a 24. kozmikus perspektívát vetít előre, három szakaszban (24:1–2). Az első lépés során megtörténik a teremtés Istenének elismerése, majd következik az imádatra hívás, amelyet a zsoltáros egy kérdés formájában juttat kifejezésre: „Kicsoda lakozhatik szent hegyeden?” A zsoltárokban az imádat általában az ember válasza Isten teremtett művére (95:6; 100:1–3). A második szakasz (24:3–6) válasz a 3. vers kérdésére, és kihangsúlyozza, hogy csak azok méltók felmenni az Úr szent hegyére (azaz imádni Istent), akik „ártatlan kezűek”, „tiszta szívűek”, és teljes mértékben elhatárolódnak a bálványimádástól (24:4). A zsoltár nem az abszolút tökéletesség eszményére utal. A későbbiekben ezek az imádók úgy vannak bemutatva, mint „az Istent keresők nemzetsége” (24:6).
A harmadik szakasz (24:7–10) a „dicsőség Királyának” eljöveteléről szól. Isten itt győzedelmes harcosként van bemutatva – „erős, hadakozó Úr” (24:8) –, aki legyőzte a gonosz és a káosz erőit, és helyreállította a teremtés rendjét. Más szavakkal, Isten népének – szabadulását a Sionról váró népének – vallásos eszménye egy időben függőleges és vízszintes. A láthatatlan Istenbe vetett személyes hit és az eljövendő mennyországba vetett reménység alkotja; következésképpen egyszerre felvilágosító (értelmet adó) és apokaliptikus.
Az 51. zsoltár: a tiszta szív Az 51. zsoltár „fejléce” alapján ezt az imádságot kétségkívül Dávid írta, miután a szörnyű bűne miatt szembesülnie kellett Nátán próféta feddé
sével. Ezt a fohászt azonban úgy is lehet értelmezni, mint bárkinek az imádságát, aki tudatára ébredt a bűnösségének, és találkozni akar az őt tárt karokkal váró Istenével.
Az imádság Dávid kérésével kezdődik: könyörög Istennek, hogy bocsássa meg a bűnét, és irgalmasságának sokasága szerint törölje el a vétkeit (Zsolt 51:3). A zsoltár két részre oszlik. Az első rész (51: 3–11) maga a könyörgés, hogy szabadítsa meg őt Isten a tőle elszakító bűnöktől. Isten irgalmasként (51:3), igazságban gyönyörködőként (51:8), orcáját a vétkek elől elrejtőként (51:11) van bemutatva. Oly hatalmas és mélyre ható bűnről van itt szó, hogy a leírásához az összes, a bűn jelentését kifejező szó fel van sorolva: khet` („bűn”), pesa` („törvénytelenség”), awon („vétek”). Bűne nagyságának érzékeltetése végett a költő a hiperbola eszközét használja: bűne már az anyja méhében elkezdődött (51:7), következésképpen az egyetlen módja annak, hogy Isten közelébe kerülhessen, és újraépítse a kapcsolatát vele az, hogy eltűnjön a bűne, mintha sosem vétkezett volna. Az első szakaszban az imádságot néhány kulcsszó határozza meg, amely a törlés gondolatát fejezi ki: „töröld” (51:3, 11), „moss ki/moss meg” (51:4, 9), „tisztíts ki/tisztíts meg” (51:4, 9).
A zsoltár második része (51:12–21) a megújulás gondolatára összpontosít. Ennek a szakasznak a kulcsszavai, lényeges szószerkezetei a következők: „teremts”, „tégy (jól)”, „add vissza nékem”. Isten teremtőként (51:12, 14, 17) és szabadítóként van jelen a zsoltár ezen szakaszában (51:14). A himnusz Jeruzsálem falainak és az Isten által elfogadott áldozatnak a képével zárul (51:20–21).
Alkalmazás
1. Mit jelent számunkra a zsoltáríró felhívása „Jeruzsálem békességéért” imádkozni? Mit kell tennünk, hogy részünk legyen ebben a békében?
2. Elmélkedj az Úr Máté 6:10 versében lejegyzett szavain! Ez az imádság nemcsak egy lelki megoldásról szól zaklatott világunk problémáira vonatkozóan, hanem Jézus világot megváltó eljöveteléről is. Beszélgessetek erről a csoportban!
3. Az Úr eljövetelébe vetett reménységünk, az idők jelei miatti aggodalmunk, a világban zajló rendkívüli események és a vágy, hogy felkészüljünk Isten országára miért kell, hogy kiegészítse személyes erőfeszítésünket keresztény jellemünk építésére? Beszélgessetek arról, hogy vallásos erőfeszítéseinknek miért kellene megértőbbekké tenniük minket felebarátaink iránt, valamint erkölcsösebbekké az életmódunkat illetően.
Tevékenység. Mindenütt a világon háborúk dúlnak, ezért meg kell tanulnunk „Jeruzsálem békességéért” imádkozni. A világ békéje foglalkoztat minket. Tanuljunk meg irgalmat gyakorolni és együttérezni a háborúban szenvedő emberekkel!